Vojtěch Birgus: Nová tvář ve formuli 4

Vojtěch Birgus: Nová tvář ve formuli 4

Vojtěch Birgus letos vstoupí do své třetí formulové sezony. V té předchozí proměnil pouhé dva starty v Eset Cupu v jedno prvenství v F4 a na tento úspěch by samozřejmě rád navázal.

Vojto, v motokárách jste závodil více než deset let. Co bylo impulsem k přesunu do formulového kokpitu v roce 2020?
Jedním z hlavních impulsů byla možnost zkusit něco nového. V motokárách jsem získal za těch mnoho let plno zkušeností, zúčastnil se spousty domácích i zahraničních závodů, ale určitým způsobem jsem pořád pokukoval po formulích. Když poté přišla nabídka od JMT Racing Engineering na konci sezóny 2020 otestovat monopost formule 4, neváhal jsem ani vteřinu a šel do toho.

Jak jste prožíval přesun z motokár do formule. Bylo to náročné, nebo snadné a přirozené?
Přesun do formule probíhal relativně přirozeně, jelikož motokáry jsou nejlepším možným základem pro závodění na okruzích. Bylo potřeba si určitým způsobem zvyknout na velký okruh a o něco větší rychlost auta. Zároveň mi hodně pomohla možnost si před samotným prvním testem vyzkoušel formuli i trať virtuálně na simulátoru. Takže jsem si mohl udělat aspoň malou představu o chování auta a toho, co mě čeká v Mostě na okruhu při první jízdě.

Co Vás na F4 nejvíce překvapilo?
Největším překvapením pro mě bylo, jak formule dobře brzdí a jaké má jízdní vlastnosti. Jelikož jsem předtím nikdy na velkém okruhu s formulí nejel, bylo pro mě velkým překvapením, jak na monopostu funguje přítlak. Byla to nová neznámá veličina, kterou jsem se musel naučit pochopit a využívat. Tohle v motokárách nemáte.

Začínal jste v CarboniaCupu v roce 2020 a sezonu 2021 zakončil v Brně v Eset Cupu, kde jste dosáhl v závodě na prvenství v kategorii F4. Jak se vám závodění v Eset Cupu zamlouvalo?
Musím se přiznat, že mě závodění v Eset Cupu bavilo a hodnotím ho velice kladně. Mohl jsem díky tomu poměřit své síly s jezdci ze střední a východní Evropy ve skvěle organizovaném šampionátu. JMT Racing se postaral o kompletní závodní zázemí a celou administrativu. Byli jsme prostě na závody připraveni a vše nám klapalo. Líbilo se mě, že jsem mohl startovat i s ostatními formulovými kategoriemi, protože si zazávodíte i s vozy z vyšších kategorií, a to jsem úplně nečekal.

Jaké jsou vaše plány pro rok 2022? Budete pravidelně startovat v Eset Cupu?
Ideálním scénářem by bylo odjet všechny závody Eset Cupu. Všechno ale bude záležet na covidových opatřeních a také na finanční situaci. Máme pár stálých partnerů, co nás podporují, ale abychom odjeli celou sezónu, musíme sehnat další. Jinak to nepůjde. Myslím, že spolu s JMT Racing Engineering máme co nabídnout a uděláme maximum, aby se nám to podařilo, ale nebude to jednoduché.

Na velkých okruzích závodíte krátce, kde se vidíte třeba za pět let? V jakém autě například?
Samozřejmě bych se chtěl dále posouvat ve formulových monopostech, ale nebráním se i jiným alternativám. Určitě bych chtěl například vyzkoušet vůz GT3 nebo TCR.