Velká cena Slovenska má perfektní atmosféru, říká favorit na vítězství Martin Ryba

Velká cena Slovenska má perfektní atmosféru, říká favorit na vítězství Martin Ryba

Slovenský závodník Martin Ryba se letos soustředí především na sezonu TCR EUROPE, nicméně ani závody ESET TCR si nenechá ujít. Po úvodním podniku na Hungaroringu, kde vyhrál jeden závod, se nyní představí se svou Hondou Civic týmu Brutal Fish Racing.

Máte před sebou podnik na Slovakia Ringu, co to pro Vás znamená, závodit před domácími diváky?
Je to vždy super preťekať doma, takto sa môžu prísť všetci priatelia a rodina pozrieť, keďže sezona je relatívne dlhá a sme rozcestovaní v podstate od januára až do konca októbra. Veľká cena SR je vždy super podujatie s perfektnou atmosférou, takže sa všetci tešíme.

V ESET TCR jste vyhrál závod na Hungaroringu, Slovakia Ring znáte velmi dobře. Řekl bych, že ambice na výsledek musíte mít ty nejvyšší, je to tak?
Tak je to naše druhé podujatie v rámci ESET TCR EASTERN EUROPE, sledovali sme síce len na diaľku aj Red Bull a Grobnik, séria je krásna a vyrovnaná. Ambície sú vysoké, takže určite stáť na bedni v oboch preťekoch.

Jak silná konkurence je v ESET TCR?
Tak samozrejme okrem skúsených matadorov Vesnič a Pekař, ktorí sú veľmi skúsený a rýchli jazdci, tu vyrastajú mladi chlapci, ktorí robia neuveriteľný progres od závodu k závodu a treba s nimi počítať. Ideme do závodu s veľkým rešpektom, kedže ako je známe, ja sám pretekám len tretí rok a Slovakiaring je trať veľmi náročná a vyhrať može ktokoľvek. Je úplne skvele, že už v prvom roku tejto serie je pravidelne na štarte 12–14 aut a každým pretekom sa všetci ohromne zlepšujú. Dúfam že aj ESET TCR sa povezie na vlne rozmachu triedy TCR po celom svete a budúci rok sa štartovné pole dostane cez 20 aut.

Auta jsou v rámci BoP velmi vyrovnaná, jaký máte recept na to, porazit své nejbližší a nejvážnější soupeře.
Tak BOP a Compensation Weight je večná diskusia a myslím si, že pri väčšine značiek aj funkčný nastroj ako auta vyrovnať. Ale ako ste si mohli všimnúť diskusie a vyjadrenia v priebehu sezony TCR EUROPE, nie všetci sme uzrozumení ako sa zvýšenie váhy, ubratie výkonu dotýka Hyundaia. My budeme štartovat s maximálnou váhou, musíme sa teda popasovať s maximálnou rýchlosťou ale hlavne s výdržou pneumatík. Na Slovakia Ringu je to obrovsky faktor a 60 kg nám moc nepomože. Tu sa nedá moc vymyslieť, budeme sa teda snažiť auto co najlepšie nastaviť, tak aby sme boli rýchli v kvalifikácii a v preteku len dúfať, že gumy vydržia.

Tím, že startujete doma, neplánujete třeba nasadit i druhé auto? Případně pro koho?
Zatiaľ mame v plánu iba jedno auto, zvažujeme ešte nasadiť minuloročného Golfa, ale zatiaľ sme sa ešte nerozhodli. Je to hlavne otázka peňazí kedže tuto sériu nejdeme celu sezonu nezbierame body. Financi nikdy nie je dosť a nás ešte čakajú posledné dva preteky TCR EUROPE – Barcelona a Monza.

Závěr sezony ESET TCR se uskuteční v Brně, což máte hodně blízko, zúčastníte se závodu?
Brno zatial ešte neviem potvrdiť, lebo ako som písal, je to otázka financi a my sa sústredíme na TCR EUROPE.