V Grobniku zvítězili Záruba s Citerou

V Grobniku zvítězili Záruba s Citerou

Během třetího podniku ESET iSeries v chorvatském Grobniku se z vítězství radovali Josef Záruba a Antonio Citera. Zatímco prvnímu jmenovanému patřil úvodní závod, švýcarský závodník slavil ve druhé jízdě.

V neděli pokračoval třetím podnikem virtuální šampionát ESET iSeries. Další dvě bitvy o mistrovské body se uskutečnily na okruhu v chorvatském Grobniku.

Zatímco úvodní závodní víkend sezony na Hungaroringu si zcela podmanil Petr Fulín, který ovládl oba tamní závody, před dvěma týdny na Slovakia Ringu vystoupili na nejvyšší stupeň Pavel Gellner (první závod) a domácí Dávid Němček (druhý závod). A v Grobniku se seznam vítězů rozrostl o další dvě jména.

Tím prvním byl Josef Záruba. Pilota stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra jsme mohli ve všech dosavadních závodech vídat na špici výsledkové listiny. Zatímco maďarské klání mu přineslo čtvrtou a třetí příčku, na Slovensku zaznamenal čtvrté a druhé místo. První vítězství mu ale stále unikalo.

Toto čekání ovšem skončilo v úvodním chorvatském závodě. Do něj Záruba vyrážel jako druhý. Hned po startu ale dokázal pokořit vítěze kvalifikace Bartlomieje Mireckého a poté jsme již byli svědky dominantního tažení českého závodníka, za které byl odměněn ziskem prvenství.

Na vedoucí pozici sice byla situace jasná, bitva o druhé místo ovšem byla o něco napínavější. O něj v prvním kole sváděli boj z pole position startující Mirecki a Petr Fulín. V jedné ze zatáček však byla dvojice příliš široká, čehož dokázal k posunu na stříbrnou příčku využít Dávid Němček.

Pobyt pilota stáje ARC Bratislava na této pozici ovšem neměl dlouhého trvání. V nájezdu do třetího okruhu mu totiž Mirecki i Fulín předjetí vrátili. Na tomto stavu se poté již nic nezměnilo a zatímco Mirecki projel cílem jako druhý, Fulín obsadil třetí místo. Němček, kterému na startu patřila třetí příčka, si musel vystačit s pomyslnou bramborovou medailí.

Jako pátý projel cílem Miha Primožič. O dalších osm bodů rozšířila své konto díky šestému místu Gabriela Jílková. Na sedmé pozici skončil Pavel Gellner, který do podniku vstupoval jako lídr šampionátu, osmý dojel Keijo Keke Platzer, devátý Szymon Ladniak a svůj první bod si připsal na konto týmový kolega vítězného Záruby Jakub Knoll, který tak po slibném čtvrtém čase v kvalifikaci neodešel s prázdnou ani z úvodní jízdy.

Na startu druhého závodu tedy stanul podle výsledků prvního klání v čele Záruba před druhým Mireckim a třetím Fulínem. Byl to ale právě pilot stáje Fullinrace Academy, komu začátek vyšel nejlépe a ujal se vedení.

V dalších kolech si navíc Fulín dokázal vyjet solidní náskok a zdálo se, že si jede pro třetí prvenství v sezoně. Pak ale přišlo deváté kolo, které dalo závodu zcela jiný náboj. Vedoucí muž totiž chyboval, opustil trať a při návratu navíc kolidoval s do té doby druhým Josefem Zárubou. Pro oba měl tento incident za následek propad pořadím.

A na čele jsme najednou mohli vidět překvapivé jméno – Antonia Citeru. Pilot stáje RTM Motorsport zahajoval třetí podnik s nulou na kontě. V úvodní jízdě sice sahal po bodech, kvůli jezdecké chybě v závěru ale nakonec proťal cílovou pásku na 12. pozici, ze které také vyrážel do druhé jízdy. Po fantastickém prvním kole se ale probil až na třetí místo a díky problémům Fulína se Zárubou se před ním otevřela šance na vítězství.

A tuto nabídnutou příležitost už nepustil a skutečně proťal cílovou pásku jako první. Druhé místo obsadil Záruba. Z pódiového umístění se ale tentokrát radovali jen dva muži. Na třetí pozici totiž dorazila do cíle jediná zástupkyně něžného pohlaví Gabriela Jílková, kterou těsně následoval na čtvrtém místě její týmový kolega ze stáje Yawspeed Keijo Keke Platzer.

Překvapivým vítězem druhého závodu se stal Antonio Citera.

Na páté pozici skončil i přes hodiny v úvodu, které jej srazily až na 11. místo, Bartlomiej Mirecki. Fulín dojel nakonec šestý. Sedmou příčku obsadil Pavel Gellner, osmou Jakub Knoll, devátou Tomáš Pekař a nejlepší desítku uzavřel Tom Beckhäuser.

Výsledky chorvatských závodů pořádně zamávaly s podobou celkové klasifikace. Na jejím čele se totiž nyní nachází Josef Záruba (100 bodů) s náskokem 19 bodů na druhého Petra Fulína (81 bodů). Třetí Pavel Gellner (75 bodů) ztrácí na lídra 25 bodů. Vítěz druhého chorvatského závodu Antonio Citera figuruje s 25 body na sedmém místě.

Mezi týmy vede Mičánek Motorsport powered by Buggyra (124 bodů). Druhý je Vekra Racing Team (95 bodů) a třetí Fullinrace Academy (81 bodů).

V neděli 14. června je na programu již předposlední klání sezony. Piloti si v tomto případě znovu zazávodí na Slovakia Ringu.