Twingo Cup v roce 2024 a All-Star race na Balatonu

Twingo Cup v roce 2024 a All-Star race na Balatonu

Twingo Cup se letos pojede v rámci závodních víkendů ESET Cupu ve třech případech. Šampionát malých renaultů patří k oblíbeným sériím a to, co jim chybí na velikosti, hravě dorovnávají úžasnými souboji na trati.

Twingo Cup má nízké provozní náklady a je ideální branou do světa motorsportu. Závodník nemusí mít motokárovou historii, aby se zúčastnil Twingo Cupu. Tato série totiž dokáže sehrát podstatnou roli v přípravě jezdce na další kariéru. Může si za nízké náklady vyzkoušet závodění, zároveň získat zkušenosti a poznávat nové okruhy. V letošní sezoně zavítá Twingo Cup na nový okruh Balaton Park, poté na Autodrom Most a na Slovakia Ring.

Startovní pole Twingo Cupu se zpravidla počítá na několik desítek vozů. Není výjimkou, že se na roštu sejde i více než třicítka aut, která pak v těsném sledu bojují o pozice až do cíle. Průjezdy zatáčkami bok po boku, jízda v závětří na rovinkách a vzájemné tlačení nárazník na nárazník. Takovou podívanou najdete především v Twingo Cupu.

Twingo Cup dokonce inspiroval zkušeného jezdce Josefa Zárubu k uspořádání All-Star závodu. „Kdysi jsme s Filipem Sládečkou, Broňkem Formánkem a Jiřím Mičánkem sledovali závod Twingo Cupu a říkali si, že by bylo skvělé to někdy vyzkoušet,“ vysvětluje Záruba.

Nápad pozvolna zrál a letos se naskytla příležitost k jeho zrealizování. Závod osobností se uskuteční na konci dubna v Balaton Parku, kde se sejdou například bratři Sládečkové Filip a Samuel, Bronislav Formánek, Tomáš Mičánek, Štefan Rosina a samozřejmě Josef Záruba. Další jména zatím nejsou potvrzena.

„Byl bych rád, kdyby se nás sešlo alespoň osm. Mám v plánu oslovit jezdce se zkušenostmi z F1. Jestli budou mít chuť a volno, určitě by to bylo atraktivní zpestření,“ říká Záruba.

Hvězdná jména budou součástí startovního pole. Bude proto zajímavé, jak se jim zadaří v konkurenci desítek vozů mezi mladými jezdci i zkušenými veterány Twingo Cupu. Ačkoliv není jízda s Twingem náročná, podstatnou roli v konečném úspěchu hraje strategie a rozvážnost. Klíčem k úspěchu je útok ve správném okamžiku.

„Samozřejmě nechceme provádět na trati nějaké šílenosti. Budeme startovat s jezdci, kteří pojedou celou sezonu a budou bojovat o titul. Naším cílem je užít si závodění s jezdci šampionátu a hlavně mezi sebou, neboť i když se z padoku známe mnoho let, na trati jsme se pohromadě nikdy nesetkali. Po Balaton Parku se pak ukáže, zda si to zopakujeme i v Mostě nebo na Slovakia Ringu,“ dodává Záruba.

27.–28. 04. – Balaton Park
03.–04. 08. – Most
24.–25. 08. – Slovakia Ring