Okruhové výzvy roku 2023 – Most

Okruhové výzvy roku 2023 – Most

Autodrom Most se vrací do kalendáře ESET Cupu. Nejstarší pernamentní okruh v České republice bude hostit čtvrtý podnik šampionátu ve dnech 5.-6. srpna.

Mezi třetím a čtvrtým závodem na Red Bull Ringu a Mostě bude přesně jedenáct týdnů dlouhá pauza, takže v Mostě se zcela určitě zase všichni rádi potkají. Naposledy se zde v rámci ESET Cupu závodilo v roce 2017.

Délka okruhu je 4219 metrů, šířka 12 až 14 metrů. Délka startovní a cílové rovinky je 792 metrů a jedná se o nejdelší rovný úsek okruhu. Trať má celkem 21 zatáček, 9 levých a 12 pravých.

Autodrom Most byl vybudován v letech 1978-1983 na místě bývalého povrchového dolu. V Mostě se pravidelně koná Mistrovství Evropy závodních tahačů, ale v posledních letech získal okruh i několik populárních šampionátů. Ať už to bylo FIA WTCR, mistrovství světa superbiků nebo ADAC GT.

Historie motoristického sportu v Mostě sahá až do 40. let minulého století. Přesně v roce 1947 se v ulicích Mostu uskutečnil první motocyklový závod a o pět let později první automobilový závod. V následujících letech se místo okruhu často měnilo, ale vždy zůstalo v Mostě. Na počátku 70. let se závody konaly na silničních přivaděčích, ale bylo jasné, že městské závody nebudou mít dlouhého trvání – a tak se začal budovat moderní autodrom.

Posledními mosteckými vítězi jsou Jakub Knoll a Richard Chlad jr. ve třídě GT, Robert Šenkýř a Daniel Skalický si připsali vítězství ve vytrvalostním závodě, Clio Cup ovládla Gabriela Jílková a formulové závody Paolo Brajnik.