Okruhové výzvy roku 2022 – Hungaroring

Okruhové výzvy roku 2022 – Hungaroring

Už se stalo tradicí, že nový ročník TCR Eastern Europe zahajuje maďarský okruh Hungaroring na východ od Budapeště. Kromě pandemií poznamenaného roku 2020, otvíral tento okruh každou sezonu a letošní rok nebude výjimkou. Světoznámá trať s bohatou historií přivítá ESET Cup ve dnech 8.–10. dubna.

Za realizací Hungaroringu stojí bývalý šéf formule 1 Bernie Ecclestone, kterému v hlavě utkvěl plán přivést královskou disciplínu na území za železnou oponou. Jeho návštěva v roce 1983 pak odstartovala zrychlený proces vzniku celého projektu výstavby okruhu. Samotná realizace začala 1. října roku 1985 a už v březnu následujícího roku se na trati pořádal první závod a v srpnu přivítali Maďaři vysněnou formuli 1. Tehdejší premiérovou Velkou cenu Maďarska vyhrál Nelson Piquet s williamsem, který v první zatáčce vnějškem a kontrolovaným smykem předjel lídra závodu Ayrtona Sennu s lotusem.

Závod se setkal s obrovským zájmem publika a pro fanoušky z východního bloku se stal jedinečnou příležitostí spatřit světové hvězdy mezinárodního motorsportu. Maďarsko hostí F1 nepřetržitě od roku 1986 a samotný okruh prošel v průběhu let modernizací, aby si udržel licenci na pořádání formule 1.

Původní délka tratě byla 4014 metrů, nicméně zásahem do jejího profilu, aby se zlepšily podmínky pro předjíždění, nabyla délka na současných 4318 metrů. Okruh má 14 zatáček. Kapacita diváků je 70 000.

V rámci ESET Cupu se na Hungaroringu pojede už podesáté. Loni si z Maďarska odvážela vítězné poháry celá řada závodníků, jmenovitě Marcin Jedlinski, David Vršecký, Filip Sandström, Nik Štefančič, Matěj Ivanuša a Paolo Brajnik.