Oblíbený Twingo Cup slibuje napínavou podívanou

Oblíbený Twingo Cup slibuje napínavou podívanou

Jezdecky i divácky oblíbený pohárový seriál Twingo Cup slibuje i pro letošní sezonu atraktivní podívanou. Dvacítka pilotů bude s malými renaulty bojovat o pomyslné vavříny na světoznámých okruzích a o tom, kdo vzejde z letošní sezony jako celkový vítěz, se bude pravděpodobně rozhodovat až na posledním závodě roku.

Na divadelních prknech se říká, že není malých rolí, jen malých herců. Tato slova klasika perfektně zapadají i do Twingo Cupu. Závody pohárových renaultů jsou pestrou přehlídkou dravého jízdní stylu a předjížděcích manévrů prakticky v každé zatáčce.

Renault Twingo má na délku tři a půl metru, malý výkon a místo tak akorát na středně velký nákup. Jenže jakmile se odstrojí přebytečné vybavení, do interiéru se navaří ochranný rám, sníží podvozek a obují se hladké pneumatiky, stane se z jinak lehce přehlédnutelného auta řvoucí nezmar okruhového závodění – a když se na startovním roštu sejde početná skupinka dvou desítek těchto vozů, je o zábavu postaráno. Jezdci se přetlačují o každý centimetr asfaltu, troufají si najíždět do zatáček bok po boku a na rovinkách se řadí za sebe a využívají aerodynamických pytlů za autem.

Devizou Twingo Cupu je technická shoda, nikdo nezískává výhodu, protože má lepší pneumatiky, výkonnější motor nebo efektivnější tlumiče. Technická pravidla stanovují naprostou jednotu, a proto o vítězství rozhoduje jezdecký talent a špetka štěstí. Je zvykem, že o vítězi a poraženém se rozhoduje až pod šachovnicovým praporkem. Rozdíly v cíli se zpravidla počítají na tisíce sekundy a pouhým okem člověk většinou nepozná, kdo vyhrál.

V letošní sezoně figurují na startovní listině známé tváře i nováčci. Tom Gruenfeld, Jaka Marinšek, Gašper Dernovšek nebo Matěj Korený. To jsou jezdci, které viděli diváci už v loňském roce. Jiní učinili další krok v kariéře a usedli za volant jiných vozů, takže jejich místa zaplnili noví piloti. Těch se v letošní sezoně sešlo opravdu hodně a první klání čeká na závodníky už tento víkend na Hungaroringu v Maďarsku.

Seznam jezdců Twingo Cupu

Sandi Jeram      

A. Tom Gruenfeld           

Mark Mramor   

Grega Gradišek 

Mihajlo Milenković        

Predrag Šainović             

Nik Štefančič     

Mark Škulj          

Andrea Benini   

Luka Glazer       

Matevž Habjan 

Jaka Marinšek   

Matej Ivanuša   

Anej Šuligoj       

Marko Šibic       

Gašper Dernovšek          

Matěj Korený    

Ivan Gustin