Nováček Tobias Poschik se těší na debut v Clio Cupu

Nováček Tobias Poschik se těší na debut v Clio Cupu

Rakouský mladík Tobias Poschik vstupuje do světa velkého motorsportu. Po letech v motokárách se přesunuje za volant Renaultu Clio. Poschik je novým členem českého týmu Carpek Racing a ačkoliv jeho první sezona bude především učednická, cílí na dobrá umístění.

Po letech v motokárách míříš na velké okruhy do velkého auta. Jsi nadšený?
Ano, jsem opravdu nadšený a těším se na to, obzvlášť, když za mnou stojí tak kvalitní tým.

S týmem Carpek si už testoval na okruhu Automotodrom Most. Jaké sis z toho odnesl dojmy?
Mile mě přivítali a všechno klapalo velmi dobře. Tým odvedl výbornou práci při našem první testovacím dni. Hodně jsem se toho naučil a těším se na naši spolupráci. Clio je samozřejmě hodně odlišné od motokáry, nicméně jsem se připravoval na simulátoru, takže jsem si na skutečné auto zvykl poměrně rychle a jízdu jsem si užíval.

Bylo něco, co tě za volantem Clia překvapilo?
Abych byl upřímný, vzhledem k mé přípravě na simulátoru jsem měl představu, jak se bude auto řídit. Nutno podotknout, že jsem nečekal tak velký přesun váhy při brzdění a v zatáčkách.

Jaké rady ti dal šéf týmu Tomáš Pekař před tvou první jízdou?
Vzhledem k tomu, že se jedná o vůz s pohonem přední nápravy, řekl mi, abych nejprve důkladně zahřál zadní gumy a teprve potom zajížděl rychlá kola. Ten den byla teplota tratě opravdu nízká, takže zpočátku byla jízda obtížná, ale pak jsem zvládl zajet několik dobrých kol.

Clio Cup je nesmírně vyrovnaný šampionát. S jakým očekáváním vstupuješ do své debutové sezony?
První sezona bude především o učení se, nicméně na jejím konci chci skončit v první pětce.

Čekají na tebe okruhy, které neznáš. Předpokládám, že si je nejprve vyzkoušíš na simulátoru, máš ale ještě nějakou přípravu?
Ano, sleduji videa z tratí na YouTube a také se tedy připravuji na simulátoru. Nicméně profil tratě se obvykle naučím velmi rychle, takže v tom nečekám žádné potíže.

Pověz nám o tvých úspěších v motokárách.
Mé největší úspěchy v motokárách jsou titul rakouského šampiona (2017) a titul vicemistra (2016), dále třetí místo v šampionátu střední a východní Evropy (2017) a řada pódiových umístění a v TOP5. Dále několik umístění v první desítce v evropském šampionátu.