Nováček Pavel Sovička dosáhl na titul

Nováček Pavel Sovička dosáhl na titul

Premiérový ročník v ESET Cupu oslavil Pavel Sovička titulem v kategorii GTX. S vozem KTM GTX týmu RTR projects se po celou sezónu teprve učil, ale měl vynikajícího mentora Petra Lisu, se kterým sdílel KTM při vytrvalostních závodech.

Sovička má s motorsportem letité zkušenosti, ale do ESET Cupu nastoupil poprvé. V závodech pravidelně bodoval a na finálovém podniku se dočkal prvního vítězství. Tím zpečetil titul v kategorii GTX, neboť překonal bodově vedoucího Alexandra Obera s Lamborghini. Ober ani průběžně druhý Bernhard Löffler však v Brně nestartovali a Sovička tím pádem zpečetil svou jedinečnou sezonu významným úspěchem.

Pavle, jak jste na začátku sezony vnímal vstup do ESET Cupu?
Byla to pro mě divočina, protože na začátku sezony jsem si teprve dělal závodní licenci a pak jsem rovnou skočil do profesionálního týmu. Takže to pro mě byla velká a velmi rychlá škola.

Předtím jste závodil s motorkami, poté jste startoval v Carbonia Cupu s corvettou a lotusem. Jak velký skok pro vás byl ESET Cup a vůz KTM GTX?
V Carbonii jsem odjel jednu sezonu, což byla dobrá příprava. Řada jezdců, kteří nyní působí v ESET Cupu, si prošla Carbonia Cupem. ESET Cup je však na vyšší úrovni, možná o dvě úrovně výše, a tak soutěžíte proti pokročilejším jezdcům, s profesionálnější technikou a vyššími rychlostmi.

Co stálo za rozhodnutím přestoupit do ESET Cupu?
Přišel jsem k tomu jako slepý k houslím. Znám se s Petrem Lisou a ten mě přivedl do týmu RTR projects. Za tuto příležitost jsem mu nesmírně vděčný.

Jakým způsobem vám Petr pomáhal v rozvíjení jezdeckého umění?
Bez toho, aniž bych měl Petra po ruce, bych se nemohl dále rozvíjet. Samozřejmě mi pomáhali všichni, včetně šéfa týmu Tomáše Minibergera. Po každém tréninku, kvalifikaci nebo závodě jsme si sedli k datům a analyzovali přesné natočení volantu, brzdné body a podobně. Bez této přípravy bych nebyl schopný zrychlovat. Možná bych se tři roky plácal na stejné úrovni a nedosáhl bych žádného pokroku.

Která trať vám v letošním kalendáři sedla?
Velmi mě baví Red Bull Ring. Most považuji za svůj domácí závod, protože tam velmi často jezdím. Naopak Brno mi moc nesedí. Špatně se zde trefují zatáčky a asfalt je ve špatném stavu. Oschersleben jsem letos viděl poprvé a měli jsme tam ještě zimu a mokro. Musím říct, že každý víkend skvělý a užíval jsem si každý moment.

Standings ESET Sprint