Jáchym Galáš, odchovanec TCR Eastern Europe, vyhrál ve Spa-Francorchamps

Jáchym Galáš, odchovanec TCR Eastern Europe, vyhrál ve Spa-Francorchamps

Jáchym Galáš se stal prvním Čechem, který vyhrál závod šampionátu TCR Europe. Stalo se tak na proslulém belgickém okruhu Spa-Francorchamps. Galáš startoval z pole-position a vedl od prvního do posledního kola.

Galáš z týmu Hyundai / Janík Motorsport dosáhl na své první vítězství v TCR Europe s vozem Hyundai Elantra N. Dominantní postavení týmu Václava Janíka podtrhl druhým místem Galášův kolega Maťo Homola.

„Je to skvělý pocit, obzvlášť ve Spa, kde můj idol Michael Schumacher vyhrál svůj první závod. A já tady teď také vyhrál poprvé. Dobře jsem odstartoval, protože Elantra je jako raketa. Podařilo se mi soupeřům poodjet, dobře jsem si najel do první zatáčky, takže jsem měl ideální výjezd a v ten moment jsem se ocitl na cestě k prvenství. Podařilo se mi vybudovat malý náskok, což bylo klíčové,“ popsal Galáš, jenž se z motokár na velké okruhy přesunul v roce 2018.

Galáš se připojil k ESET Cupu před čtyřmi lety, kdy nastoupil do Clio Cupu. Jeho první sezona byla úspěšná – vyhrál čtyři závody a stal se mistrem. Poté se přesunul do TCR Eastern Europe, kde vyhrál dva závody a celkově byl druhý. Následující sezonu mířil ještě výše, ale čáru přes rozpočet mu udělal zkušený Dušan Borković, jenž vyhrál všechny závody sezony. Galáš tak skončil třetí se shodným počtem bodů jako druhý Milovan Vesnić.

Dalším krokem v Galášově kariéře byl vstup do TCR Europe s týmem Janík Motorsport. Ačkoliv byl vstup do sezony 2021 nesnadný, brzy se rozkoukal, zvýšil tempo a byl například pátý na obtížném Nürburgringu.

Letošní sezona je ještě lepší a Galáš zatím dojel ve všech závodech na bodovaných pozicích – včetně nedávného vítězství. Rovněž se zúčastnil úvodního podniku TCR Eastern Europe na Hungaroringu a vyhrál druhý závod. Do konce sezony TCR Europe zbývají čtyři podniky a bude zajímavé sledovat, jak se pro Galáše i celý tým bude vyvíjet.