Clio Cup se v Brně rozloučil s letošní sezonou, poprvé vítězili Lantos i Štefančič

Clio Cup se v Brně rozloučil s letošní sezonou, poprvé vítězili Lantos i Štefančič

Finálový podnik Clio Cupu sezony 2023 na Automotodromu Brno nabídl početnému diváckému osazenstvu na jednu stranu dramatický průběh, na druhou stranu výsledky podle očekávání. V klasifikaci Clio V si dvouzávodní víkend spravedlivě rozdělili Szabolcs Lantos a Nik Štefančič. V Clio IV opět patřilo první místo Martinu Kadlečíkovi.

O šampionech letošní sezony bylo rozhodnuto už v předposledním podniku na Slovakia Ringu. Pro brněnský podnik jsem si však kladli dvě zásadní otázky. Dokáže Martin Kadlečík nepřerušit řadu a vyhrát všechny závody letošního roku? A komu se při absenci šampiona Tomáše Pekaře podaří zvítězit mezi Clii V?

Tomáš Pekař letošní sezoně Clio Cupu dominoval. Proměnil deset startů v osm prvenství a další perfektní sezonu zpečetil titulem na Slovensku. Do Brna už nepřijel. Nebylo to kvůli tomu, že by se mu nechtělo. Startoval totiž na Red Bull Ringu v evropském poháru Clio Cupu. Tím se v Brně otevřela příležitost pro ostatní závodníky. Průběžně druhý Nik Štefančič, pro nějž to byla první sezona v Cliu, byl horkým favoritem na vítězství, nicméně i Szabolcs Lantos si brousil zuby na letošní první výhru. To se mu nakonec podařilo, ale musel o ni tvrdě bojovat se Štefančičem i Mihou Primožičem. Pod šachovnicovým praporkem projel na prvním místě s náskokem tří sekund před Štefančičem a mohl se radovat z poháru pro vítěze. V druhém závodu se však síly obrátily a byl to Štefančič, jenž držel nejrychlejší tempo a do cíle dojel o více než čtyři sekundy přes Lantosem. Oba mladí závodníci tak naplno využili absenci Tomáše Pekaře a dosáhli na nejvyšší pódiový stupínek, o nějž se snažili prakticky od počátku sezony.

V rámci klasifikace Clio IV byly výsledky zcela jednoznačné. Martin Kadlečík získal pole-position, vedl od startu do cíle a vyhrál. Tak se stalo v sobotu i v neděli. Kadlečík ovládl letošní sezonu a dosáhl na rekordních dvanáct vítězství v řadě. Ačkoliv startovní pole starších generací Clia nebylo tak silně obsazené jako u Clia V, na hodnotě Kadlečíkova výkonu to nic neubírá. Mladý závodník jel po celou sezonu naprosto bez chybně. Za volantem odváděl skvělou práci a rychlostně předčil každého z vyzyvatelů. Nezbývá než doufat, že se Kadlečík přesune do Clia páté generace a ukáže svou rychlost i zde – rozhodně na to má.

CLIO Cup – Qualifying
CLIO Cup – Race 1
CLIO Cup – Race 2