ACCR F4 bude v roce 2023 certifikovanou sérií formule 4

ACCR F4 bude v roce 2023 certifikovanou sérií formule 4

Nová série monopostů formule 4 pro střední a východní Evropu odstartuje v roce 2023. Šampionát ACCR F4 měl mít premiéru už letos, ale z důvodu velkého zpoždění dodávek monopostů výrobce Tatuus došlo k posunu startu o jeden rok. V současnosti promotér série Josef Křenek usilovně pracuje na bezproblémovém začátku premiérového ročníku.

Pane Křenku, podaří se šampionát v příštím roce zahájit?
Ano, ACCR F4 začne v roce 2023. Ačkoliv žijeme v obtížné době a stále se objevují potíže s dodávkou nové generace monopostů, rozhodli jsme se šampionát odstartovat. Série monopostů F4 je pro náš region velmi důležitá k podpoře mladých talentovaných závodníků, přestupujících z motokár do formulí.

Bude série certifikovaná Mezinárodní automobilovou federací jako v Německu nebo Itálii?
ACCR F4 je certifikovanou sérií jako jiné šampionáty F4. Jde o správný krok do budoucnosti. Bohužel to znamená, že v poli nemůžeme mít modely starší generace, čímž patrně přijdeme o několik účastníků. Doufám ale, že přivítáme řadu nových jezdců a týmů.

Půjde o samostatnou sérii a jakých závodů bude součástí?
Ano, ACCR F4 bude nezávislou sérií, která se pojede o stejných víkendech jako TCR Eastern Europe. ACCR F4 bude pod hlavičkou ESET Cupu.

Kolik vozů mohou jednotlivé týmy nasadit?
V současnosti neexistuje žádné omezení. Nicméně v budoucnu nemůžeme vyloučit nějaké limitace.

Jaký bude minimální věkový limit pro závodníky a s jakou licencí budou moci startovat?
Minimální věk jezdce je 15 let a všichni musí vlastnit platnou licenci FIA.

Můžete naznačit, s jakým rozpočtem musí závodník přijít, aby mohl odjet celou sezonu?
Naším nejdůležitějším cílem je držet náklady na minimum. Ideálně, abychom se nacházeli někde mezi částkou 75 000 až 100 000 eur. Na druhou stranu to vždy závisí na tom, kolik peněz budou týmy chtít investovat do pneumatik, simulátorů a podobně. Abychom mladým závodníkům co nejvíce pomohli, naplánovali jsme na pátky 75minutový volný trénink, jenž bude součástí startovného.

Bude ACCR F4 rozdělen do nějakých kategorií?
Bude se soutěžit ve čtyřech kategoriích – celkový vítěz ACCR F4, juniorská kvalifikaci pro jezdce do 21 let, dámský pohár a samozřejmě pohár týmů.

Provizorní kalendář ACCR F4 2023
08.-09.04. Oschersleben, Germany
29.-30.04. Hungaroring, Hungary
20.-21.05. Red Bull Ring, Austria
09.-11.06. Slovakiaring, Slovakia
05.-06.08. Most, Czech Republic
09.-10.09. Brno, Czech Republic