Zpočátku jsem neuměl s lamborghini zacházet, hodnotí Jáchym Galáš svou sezonu

Zpočátku jsem neuměl s lamborghini zacházet, hodnotí Jáchym Galáš svou sezonu

Jáchym Galáš z týmu Mičánek Motorsport se ve své první sezoně stal šampionem kategorie GTC. Lamborghini Super Trofeo mu perfektně sedlo, což prokázal sedmi výhrami. Cestu za titulem však neměl tak snadnou, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Co v první řadě stálo za rozhodnutím přesunout se z cestovních vozů do sportovních aut?
Se závody TCR jsem loni více méně končil a když se objevila možnost jezdit s lamborghini, byl jsem okamžitě pro. Představovalo to pro mě výzvu a další krok kupředu v kariéře.

Přesun do naprosto odlišného závodního vozu však musel být obtížný. Jak dlouho jste si na novou koncepci zvykal?
První polovina sezony pro mě byla náročná, protože jsem se s autem teprve učil. Předtím jsem byl zvyklý na vůz s pohonem předních kol, s motorem vpředu a bez kontroly trakce. A najednou jsem přesedl do úplně odlišného stroje s pohonem zadních kol, motorem uprostřed a kontrolou trakce. Zpočátku jsem s lamborghini neuměl zacházet a jezdil jsem s ním jako s TCR. Byl jsem jemný na plynu a podobně. Měl jsem návyky, kterých jsem se musel zbavit. Nicméně se to podařilo a v první polovině sezony jsem vyhrál čtyři závody.

A v druhé polovině sezony už jste byl dostatečně vyježděný?
Celou letní pauzu jsem nedělal nic jiného, než trénoval na simulátoru. Věděl jsem, že závody jsem doposud vyhrával díky zkušenostem, které Matěj prozatím neměl. Od druhé půlky roku jsem měl cíl být prostě rychlejší než Matěj. Jenže první závod po letní přestávce nevyhrál ani jeden z nás, ale Dennis Waszek. Býval těžkým soupeřem, protože při závodění uměl velmi dobře přemýšlet. Například nikdy se nenechal nachytat za safety carem, kdy jsem se snažil vytvořit si při restartu odstup.

Na Slovensku jste vyhrál vy i Matěj, poté přišlo na řadu závěrečné Brno, kde jste dominoval. V čem tkvěla vaše převaha?
Brno mi odjakživa sedí a vždy se mi zde daří. Zároveň je těžké kvůli velké šířce trati, která může zkreslovat. Člověk má například pocit, že se trochu netrefil do zatáčky, ale jakmile z ní vyjíždí, zjistí, že se do ní vůbec netrefil. Brno je pro mě také domácím závodem, je to závěrečný podnik sezony a navíc mi šlo o titul, takže jsem zde chtěl za každou cenu vyhrát. A to se podařilo, vyhrál jsem obě kvalifikace a oba závody.

Kategorii GTC jste s Matějem ovládli. Měnil se v průběhu roku váš vztah? Přeci jen jste to byli vy dva, kdo mířil za titulem.
Na trati jsme byli rivalové, mimo ni jsme byli přátelé. Samozřejmě jsme vždy museli myslet na to, že jsme týmoví kolegové a nemělo by mezi námi dojít ke kolizi. Takový vztah jsme měli po celou sezonu.

Jaké máte dlouhodobé plány ve světě vozů GT?
Vzhledem k tomu, že Mičánek Motorsport působí i v šampionátu Lamborghini Super Trofeo, mohu se soustředit i na ten dlouhodobý plán. Tím chci říct, že jsem v týmu, se kterým bych tam mohl závodit…