Z motokár do F4, Stefan Fürtbauer prožívá úspěšnou debutovou sezonu

Z motokár do F4, Stefan Fürtbauer prožívá úspěšnou debutovou sezonu

Stefan Fürtbauer nastoupil do letošní sezony ESET V4 Cupu jako nováček. Rakouský junior z týmu Franze Wösse závodí s formuli 4, do které se přesunul z motokárového prostředí. Fürtbauer prokazuje v pro něj nové atmosféře formulového závodění nesporný talent a ze čtyř odjetých závodů má na kontě tři prvenství.

Přesunul jste se z motokárového závodění do formulového kokpitu. Jak náročný byl přechod do velkého světa motorsportu?

V zásadě jde o velký krok, mezi řízením motokáry a F4 je obrovský rozdíl. Je nezbytné absolvovat několik zkušebních jízd, ale po pár dnech už si zvyknete a naučíte se s autem jezdit. Nejlepší způsob, jak získat potřebné zkušenosti, jsou bezpochyby právě motokáry. Co se v nich člověk naučí pak zužitkuje v dalších autech včetně F4.

Pro nováčka musí být docela těžké hledat ideální nastavení auta, jak se s tím dokážete vypořádat?

Zabere nějaký čas, než dokonale poznáte auto. Ale poté už není tak obtížné mu porozumět a hledat ideální setup.

Další výzvou bývají neznámé tratě. Jak se na ně připravujete, jezdíte třeba na simulátoru?

Každá nová trať je obrovskou výzvou a z mého pohledu, v dnešní době už je simulátor nezbytnou součástí přípravy. Samozřejmě nejlepším způsobem přípravy by bylo na daném okruhu testovat v reálném autě, to je ovšem z finančního hlediska nereálné.

V pořadí třetí podnik ESET V4 Cupu bude hostit Grobnik, kde můžeme očekávat vysoké teploty vzduchu. Jak se případně připravujete na takové podmínky?

Pro každého závodníka je nezbytné a velmi důležité udržovat dobrou kondici. To znamená, že musíte nepřetržitě trénovat a cvičit, obzvlášť s důrazem na vytrvalost. Během závodního víkendu je nezbytné dostatečně pít a vyrovnat tím vysokou ztrátu tekutin v těle.

Váš hlavní rival v kategorii F4 je Marius Morosan, nicméně startovní rošt sdílíte i s rychlejšími monoposty F3, jak velké zadostiučinění je, když někoho z rychlejších soupeřů pokoříte?

V tuto chvíli je pro mě nejdůležitější, abych podával optimální výkony v každém závodě. Pokud uspěji a jsem lepší než některé vozy F3, jsem samozřejmě nesmírně spokojen a dává mi to další motivaci. Je jen škoda, že v naší kategorii F4 je v současnosti málo mladých závodníků.

Kde ještě kromě ESET V4 Cupu sbíráte zkušenosti s F4?

Zatím nikde, kromě ESET V4 Cupu se ještě občas ukážu na různých testovacích dnech. Rád bych samozřejmě závodil i v dalších sériích, ale to je bohužel z finančních důvodů nereálné.

Jaké jsou tedy Vaše cíle na letošní sezonu?

Chci se toho naučit co nejvíc a stále se zlepšovat.