Z každé nepříjemné události jsem se ponaučil, říká Matěj Pavlíček

Z každé nepříjemné události jsem se ponaučil, říká Matěj Pavlíček

Matěj Pavlíček přesedl do rychlejšího Lamborghini Super Tropheo a po celou sezonu bojoval o titul. Jeho největším soupeřem byl týmový kolega Jáchym Galáš z týmu Mičánek Motorsport. Přestože Pavlíček nakonec skončil druhý, letošní rok ho jezdecky výrazně posunul.

Matěji, byl pro vás přestup z KTM do rychlejšího Lamborghini Super Tropheo obtížný?
Přestup byl relativně snadný. Upřímně jsem očekával, že to bude obtížnější. Každopádně jsem si musel zvykat na vyšší rychlosti, protože naše lamborghini je už skoro na úrovni vozů GT3 a co se týče maximální rychlosti, jsme na tom lépe než GT3. Také styl ježdění je oproti KTM o něco jiný, protože lamborghini je těžší a tím pádem se musí jinak projíždět zatáčkami. Každopádně závodění s lamborghini pro mě bylo přirozené.

S Jáchymem jste si letošní sezonu v kategorii GTC podmanili. Nicméně jaké cíle jste měl na začátku roku a jak se průběžně měnily?
Na začátku sezony jsem měl jasný cíl – dominovat ve třídě GTC. To se mi na některých tratích povedlo. S Jáchymem jsme o titul bojovali po celý rok a nakonec se rozhodlo až v posledním závodě. Věděl jsem, že to proti němu nebudu mít lehké, protože se jednalo o můj první závod v Brně a Jáchym už tam měl něco naježděné. Nicméně až do poslední chvíle jsem zabojoval. Myslím, že celý rok mě řidičsky posunul hodně dopředu a prožil jsem spoustu krásných momentů.

Změnil se váš vztah s Jáchymem, když bylo jasné, že o titulu se bude rozhodovat jen mezi vámi dvěma?
S Jáchymem se náš vztah v průběhu roku neměnil. Jsme profesionálové a známe se už z motokár. Myslím si, že jsme docela dobří kamarádi, ale samozřejmě když si nasadíme helmy a sedneme do auta, tak v ten moment se stáváme rivaly, protože máme k dispozici totožnou techniku a závodíme ve stejném týmu. Na trati jsme si ovšem nechávali dostatek místa, byť občas byly nějaké momenty, ale nic se mezi námi nezměnilo.

Do vašeho souboje se občas přimíchal i Dennis Waszek. Jak jste přistupoval k souboji s Dennisem a jak s Jáchymem?
Souboje s Jáchymem nebyly snadné a stejně tak s Dennisem, který měl starší modifikaci lamborghini. My jsme jeli s aktuální verzí, která generuje o trochu více přítlaku, takže Dennisovi to jelo lépe na rovinkách. Například ho bylo obtížné předjíždět na rovince na Hungaroringu. S Jáchymem jsme měli souboje vyrovnanější a tím pádem se tomu člověk musel přizpůsobit a hledat desetiny sekundy a jakékoliv mezery k předjetí, kterých mi Jáchym moc nenechával. Rozhodně jsou oba nároční soupeři a prožíval jsem s nimi na trati velmi zajímavou sezonu.

Párkrát se letos stalo, že jste měl incident v prvním kole a pak jste musel předjíždět jedno auto za druhým. Co vás baví víc? Jezdit osamocen na čele, nebo se prodírat startovním polem?
Musím se přiznat, že jsem měl letos pár momentů, na které nejsem pyšný, ale z každé takové události jsem se ponaučil. Určitě bych byl raději, kdyby k ničemu takovému nedocházelo, protože se většinou jednalo o tratě, kde jsem dominoval. Tam jsem bodově hodně ztratil. Na druhou jsem si užíval předjíždění celého startovní pole. To mi taky hodně dalo a učil jsem se, jak využívat silných stránek mého auta a jaké má limity. Užívám si obě pozice, ať už jízdu na čele, kdy se soustředím jen na sebe, nebo předjíždění jednoho auta za druhým. Samozřejmě nejlepší by bylo jezdit stále na čele.

Který závod se vám vryl do paměti?
Řekl bych, že Hungaroring a souboj s Jáchymem. Já jsem byl rychlejší na kolo, ale na té trati není moc příležitostí k předjetí, obzvlášť, když máte vyrovnaná auta. A s Dennisem byla velice zajímavá bitva v Mostu, kdy Jáchym odpadnul pro poruchu a mně dvě kola před cílem vytékala brzdová kapalina. V těch posledních zatáčkách už to bylo hodně na hraně a říkal jsem si, jestli nemám to auto odstavit. Nakonec jsem pokračoval a s Dennisem bojoval na osychající trati s mokrými pneumatikami. Tak tohle vítězství se mi skutečně vrylo do paměti.

Jak byste tedy shrnul svou premiérovou sezonu s týmem Mičánek Motorsport? Naplnila tvá očekávání?
Sezona byla naprosto skvělá. Předčila všechna má očekávání. Byl jsem spokojený s autem, sžil jsem se s týmem a lamborghini mi vyhovuje ze všech aut nejvíc. Celkově mě ta sezona posunula hodně dopředu a těším se na další spolupráci, o které se rozhoduje v nadcházejících týdnech.