Z ESET Cupu do GT Open. Cesta Libora Miloty s červenobílým mercedesem

Z ESET Cupu do GT Open. Cesta Libora Miloty s červenobílým mercedesem

Bývalý šampion ESET GT Libor Milota oznámil při závěrečném podniku letošní sezony novou etapu své závodní kariéry. Od příštího roku se s týmem ISR Racing přesouvá do série GT Open a za volantem Audi R8 LMS GT3 se bude střídat s Filipem Salaquardou. Pojďme si připomenout Milotovu cestu k vavřínům ESET GT.

Co mají společného John Surtees, Mike Hailwood, Wayne Gardner a Libor Milota? Všichni začínali svou závodnickou kariéru v sedle motocyklů a poté se přesunuli za volant závodních automobilů. Samozřejmě, že první tři zmiňovaní jezdci jsou světovými legendami s mnoha tituly na kontě, ale Libor Milota toho dokázal opravdu hodně. Jako amatérský motocyklový závodník začínal v českém vytrvalostním šampionátu Czech Endurance Cup a brzy si uvědomil, že rychlost a motory jsou to, čemu by se chtěl nadále věnovat. Následoval přechod z jedné do dvou stop a v roce 2018 debut v ESET Cupu. S Milanem Galášem se ve vytrvalostních závodech střídal za volantem Porsche 911 GT3 Cup a okamžitě ho to chytlo. Následující rok se v šampionátu objevil s vlastním Mercedesem AMG GT3 v barvách týmu GT2 Motorsport.

Série umístění na stupních vítězů a druhé místo v hodnocení jezdců kategorie GT3 bylo velmi dobrou vizitkou pro jezdce, kterého do té chvíle ještě mnoho lidí neznalo. V sezoně 2020, silně poznamenané érou covidu-19, nastoupil pouze do úvodního podniku v Grobniku a všechno tam vyhrál – oba sprinty i vytrvalost. Ve zbytku sezony už ale nestartoval. Když se v roce 2022 naplno vrátil do ESET Cupu, stal se suverénním šampionem ve sprintu. Dohromady vyhrál šest závodů, z toho pět v řadě za sebou.

Letošní obhajobu titulu mu však zkomplikovala silná konkurence v podobě týmu ISR Racing a jezdce Filipa Salaquardy. Dominance zkušeného týmu znamenala, že Milota vlastně sbíral jen poháry za druhá nebo třetí místa. Jak se ovšem celý rok potkávali v depu nejrůznějších okruhu ve střední Evropě, slovo dalo slovo a mezi Igorem Salaquardou, majitelem ISR Racing, a Liborem Milotou se začal rodit nový společný projekt – společná účast v seriálu GT Open. Milota si tento šampionát vyzkoušel letos v Maďarsku a sahal po umístění na stupních vítězů. To ho přesvědčilo, že GT Open by mohlo být další variantou ve směrování kariéry.

Je tak oficiálně potvrzeno, že od sezony 2024 uvidíme posádku Salaquarda-Milota v prestižním seriálu a Milota doufá ve šťastný rok. „Přeji si, abychom měli na konci sezony dobrý pocit z toho, co jsme tam dokázali předvést a budu věřit, že se nám to povede. Příprava bude velká dřina. Všechny okruhy si musím poctivě projezdit na simulátoru, hodně času strávím u telemetrie a také nás čeká testování. Věřím ale, že budu konkurenceschopný,“ řekl Milota o svém vstupu do GT Open.