Z cesťáků do KTM, Václav Janík si změnu auta pochvaloval

Z cesťáků do KTM, Václav Janík si změnu auta pochvaloval

Václav Janík se v roce 2023 přeorientoval z cestovního vozu na jezdce sportovního auta KTM GTX. Předokolku vyměnil za zadokolku a ve vytrvalostních závodech dosáhl na titul, přičemž ve sprintu převzal pohár pro vítěze ve dvou případech. Kromě svých jezdeckých povinností ještě šéfoval vlastnímu týmu Janík Motorsport, který působil na dvou frontách v ESET Cupu a TCR Eastern Europe.

V roce 2022 jste působil v TCR Eastern Europe s vozem Hyundai i30 N TCR, letos jste přešel na KTM GTX a startoval jak ve sprintech, tak ve vytrvalosti. Jakým způsobem jste změnil svou přípravu na závody?
Příprava se liší, protože se jedná o odlišnou techniku a různou délku závodů. Když bylo jasné, že letos budu jezdit s KTM, nezáleželo mi na tom, zda půjde o sprinty nebo vytrvalost. Nakonec se ukázalo, že budu pravidelně startovat ve vytrvalosti a podařilo se nám vyhrát titul. S KTM jsme se stále učili a hledali různé nastavení vozu. Každopádně jsme si to celý rok užívali.

Začínal jste závodit na kopcích, kde jízda trvá sotva několik minut. Loni jste startoval v TCR Eastern Europe, kde závody trvaly 25 minut. Letos jste jezdil ve vytrvalosti. Vidím, že si kladete čím dál větší nároky…
S vytrvalostními závody mám již nějaké zkušenosti z minulosti, kdy jsme jezdili s prototypem LMP3 a vím, že člověk musí rozložit své síly na celou hodinu závodu. Samozřejmě jsem měl na začátku obavy, zda na to budu stačit. Nikdo z nás nemládne. Ale musím říct, že fyzička a příprava dopadly dobře. Měl jsem z toho větší obavy.

A co pro vás bylo náročnější? Kratší a intenzivnější závodění v TCR nebo delší jízdy v KTM?
Pro mě jednoznačně TCR. Tam musíte jet od startu do cíle na maximum. Protože je startovní pole mnohem vyrovnanější, nemůžete si dovolit udělat sebemenší chybu. Zároveň je to náročné i na psychiku.

Tři starty ve vytrvalosti jste proměnil ve tři vítězství. Jaký moment z letošní sezony se vám vryl do paměti?
Těch věcí se událo hodně. Od požáru auta až po nedoporučený start na Red Bull Ringu kvůli technickým potížím. Kdybych měl více příležitostí startovat i ve sprintech, byli bychom v konečném hodnocení výše. Ve vytrvalosti se nám ale podařilo dosáhnout prvního místa, což je podle mě ten nejpamátnější okamžik letošního roku.

Kromě titulu v ESET Cupu dosáhl váš tým i na titul v poháru jezdců a týmů v TCR Eastern Europe. Předpokládám, že s letošní sezonou jste maximálně spokojený.
Kdybychom si takové cíle dali před sezonou, určitě bychom toho nedosáhli… Raději jsem mlčel a teď mohu říct, že jsme si to jako cíl stanovili (smích, pozn. red.). Ale teď vážně, letošní rok se opravdu vydařil. V TCR jsme vyhráli a mě se v KTM také dařilo. Takže jsem maximálně spokojený.