Víkend na Red Bull Ringu

Víkend na Red Bull Ringu

Druhou zastávkou ESET V4 Cupu byl o uplynulém víkendu okruh Red Bull Ring. Oblíbená motoristická destinace s všudypřítomnou rakouskou zelení nabídla přesně to, na co jsou tamní diváci zvyklí – vyvážený mix dramatických soubojů i naprostou dominanci.

V ESET GT tentokrát zastupoval absentujícího Marcina Jedlinskiho jeho vytrvalostní parťák Mateusz Lisowski a s přehledem udržel jméno Olimp Racing na špici obou závodů. S Audi R8 LMS GT3 ovládl oba sprinty a nenechal nikoho, aby se mu přiblížil. Druhý závod byl mimo jiné poznamenán velkou havárií Richarda Chlada jr. Při nájezdu do poslední zatáčky se mu zaseklo levé přední kolo a černozlaté Audi R8 LMS tvrdě narazilo do bariéry. Chlad vyvázl z nehody bez zranění, v daleko horší kondici byl jeho vůz. I přes nedokončený závod však Chlad stále vede průběžné hodnocení kategorie GT3, zatímco v GTC drží prim Samuel Sládečka, který proměnil čtyři starty sezony ve čtyři výhry.

I přes zničené audi má Chlad na Red Bull Ring vítěznou upomínku. V sobotní podvečerní vytrvalosti vyhrál kategorii GT3, zatímco Filip Sládečka udával tempo v GTC.

Zatímco špičku na poli sportovních vozů zastupují závody ESET GT, v cestovních vozech se na samotný vrchol řadí ESET TCR, který rakouským divákům nabídl tu nejlepší podívanou z celého víkendu. Prvnímu závodu opanoval Milovan Vesnič, zatímco za ním promlouvali do konečné klasifikace penalizace za špatné postavení na startu (Dušan Kouřil) a porušování traťových limitů (Tomáš Pekař). Průběh prvního závodu byl ovšem jen malou ochutnávkou na ten druhý. Právě v něm se diváci mohli přesvědčit o tom, že průběžně osychající dráha vytváří ideální podmínky pro dramatické momenty. Zdálo se, že Vesnič své vítězství obhájí, ale technický problém jej připravil o vedení, o které se nakonec strhl souboj mezi Dušanem Kouřilem, Jáchymem Galášem a Tomášem Pekařem. Atraktivní souboje, časté výměny na čele a jízda na hraně i na mokrých úsecích, aby si jezdci ochladili přehřívající se mokré pneumatiky, neboť ideální stopa osychala velmi rychlým tempem. Byla to zkrátka perfektní ukázka skvělého motorsportu. Závod nakonec vyhrál Pekař, který v ESET TCR debutoval s Renaultem Megane, zatímco Galáše postihl defekt pneumatiky a do soubojů v posledních kilometrech tak už nemohl zasáhnout.

Naproti tomu poměrně jednotvárné jízdy byly k vidění v ESET TC. Nutno podotknout, že výsledky přesvědčily o jezdeckém talentu všech aktérů. Márk Jedloczky v TC, Michal Makeš v Clio Cupu a Andreas Eichhorn v Cruze Cupu vyhráli sobotní i nedělní jízdy, čímž potvrdili to, co vyplynulo už po úvodním podniku v Maďarsku, a sice že s převahou zastiňují svou konkurenci a míří za jediným cílem – mít na konci sezony největší počet bodů v konečném hodnocení.

Ve formuli E2-2000 si dvojnásobné vítězství odnesl Paolo Brajnik, který se nenechal zaskočit ani náročnými podmínkami v druhém závodě, jemuž předcházel silný déšť. Ital s novým monopostem Dallara 318 byl nedostižnou metou pro své soupeře. Naopak v kategorii F3 se na nejvyšším stupínku prostřídali dva jezdci. Sandro Zeller vyhrál první jízdu a Tom Beckhäuser byl zase nejlepší v proměnlivých podmínkách druhého závodu.

Twingo Cup je vyrovnaným pohárovým seriálem, kde se cílem projíždí i v řádu několika tisícin. Podstatná je i jízda v závětří na rychlých okruzích, což Red Bull Ring rozhodně je. A přesto všechno, v letošní sezoně se na startovním roštu objevil jezdec, který tyta tradiční zvyklosti narušuje. Mark Škulj je zatím natolik dominantní, že naprosto ovládl oba rakouské závody. V tom prvním nadělil zbytku pole více než šesti vteřinový náskok, v tom druhém mu cestu za prvenstvím znepříjemnil Nik Štefančič, nicméně Škulj si první místo důsledně hlídal a zvítězil i ve druhé jízdě. Po čtyřech odjetých závodech a třech výhrách v podáni Škulji je jasné, že tento slovinský pilot se stává měřítkem pro ostatní jezdce v poli.

Výsledky
TC/Clio Cup/Cruze Cup Race 1 / TC/Clio Cup/Cruze Cup Race 2
GT Race 1 / GT Race 2
ESET TCR Race 1 / ESET TCR Race 2
Endurance
Formula L21 Race 1Formula L21 Race 2
Twingo Cup Race 1 / Twingo Cup Race 2

PRŮBĚŽNÉ HODNOCENÍ
Sprint
Endurance
ESET TCR
ESET V4 CUP – JUNIOR TROPHY