Víkend na Hungaroringu

Víkend na Hungaroringu

ESET V4 Cup má za sebou úvodní podnik letošní sezony. Co závodní víkend na Hungaroringu naznačil? Že nás čeká zajímavý rok a možná i one man show nastupující jezdecké generace.

Předpovědi slibovaly studený víkend, ale nakonec to nebylo tak špatné. Vtíravé chladno pronikalo pod teplý oděv jen když se slunce schovalo za mraky. Na druhou stranu auta fungovala v těchto podmínkách perfektně a řada přihlížejících si přišla na své.

Pětadvacetiminutové závody vozů GT se nesly v duchu značky Audi, konkrétně modelů Audi R8 LMS GT3 polského týmu Olimp a starší verze Audi R8 LMS ultra české stáje K&K Racing. Jedlinski – Chlad jr. byl duel o němž se ještě nějakou chvíli mluvilo, a sice díky vytrvalostnímu závodu a nedělnímu sprintu. Sobotní první jízdě totiž dominoval Jedlinski, ale jakmile se slunce sklonilo blíž k obzoru a nastal čas hodinového vytrvalostního závodu, vůdčí pozice Olimp Racing se otřásla, resp. s ní otřásl Richard Chlad jr. Protlačil se do čela a odrážel útoky polského soupeře. Byla to nádherná podívaná, která se měla ještě v intenzivnější formě opakovat i v neděli. Ačkoliv se o výsledcích vytrvalostního závodu rozhodovalo už u zeleného stolu, dojem z první vytrvalosti byl více než pozitivní a Chlad jr. si prvenství zasloužil. Když pak Jedlinski s Chladem přenesli své zápolení o vítězství i do nedělního sprintu, diváci od tohoto Audi tandemu nedokázali odtrhnout pohled. Závod ve znamení boje o prvenství se vryl do paměti a Chlad si triumfem vysloužil radostné poplácávání po zádech od členů týmů.

Sdílené radosti si užíval i juniorský pilot Márk Jedloczy. Jeho jízdu v obou závodech TC sice nepoznamenal žádný vypjatý souboj s konkurencí, ale tím líp pro něj. Člen týmu Zengo Motorsport doslova ovládl sobotní i nedělní jízdy a hravě předčil své soupeře i zkušenější týmové kolegy. Nadvláda jednoho jezdce možná pozbývá dostatečnou diváckou atraktivitu, nicméně právem vyzdvihuje jedinečný talent – a ten Márk Jedloczy jednoznačně prokázal. To stejné můžeme tvrdit i o jezdci týmu Mičánek Motorsport v Clio Cupu. Michal Makeš je úřadujícím šampionem tohoto pohárového seriálu a svou druhou sezonu za volantem renaultu začal stejně jako tu předešlou – dvojnásobným vítězstvím na Hungaroringu.

A co nejrychlejší stroje v ESET V4 Cupu? Formulové závody rozhodně nezklamaly, naopak v nich lze najít paralelu se situací v GT – vyrovnané pole na čele a souboj o vítězství. Hlavní postavou víkendu byl Tom Beckhäuser, který byl strůjcem napínavého průběhu obou závodů. V sobotu mu ve volném výhledu bránil domácí János Magyar, s nímž se po několik kol naháněl. Beckhäuser se pak před Magyara dostal a mohl oslavit prvenství. V neděli se scénář opakoval s tím rozdílem, že Beckhäuser měl před sebou Paola Brajnika. Zkušený Ital jen perfektně, defenzivně hájil stopu, a přestože několikrát jeli Brajnik a Beckhäuser bok po boku, Brajnik o vedení nepřišel. Šachovnicový praporek po 25 minutách a 26 vteřinách byl pro Brajnika kýženým vysvobozením z neustálého tlaku českého závodníka.

Nesmíme zapomenout ani na Twingo Cup, u nějž je tip na výsledek krokem do nejistoty. Zkušenost se zde snoubí s talentem a mladickou odvahou. Technicky totožná auta jsou přehlídkou dokonalé přetlačované o pozice, při níž se tu a tam ohne nějaký ten nárazník či plech. Jenže to k těmto závodu zkrátka patří, stejně jako proměnlivost tváří na stupních vítězů. První závod vyhrál Jaka Marinšek, v tom druhém dominoval Mark Škulj, u kterého lze očekávat, že sprcha v bublinkách šampaňského se bude ještě opakovat.

Výsledky závodů na Hungaroringu
TC/Clio Cup Race 1 / TC/Clio Cup Race 2
GT Race 1 / GT Race 2
Endurance
Formula L21 Race 1Formula L21 Race 2
Twingo Cup Race 1 / Twingo Cup Race 2