Twingo Cup: Ideální start-up pro začínající závodníky

Twingo Cup: Ideální start-up pro začínající závodníky

Pohárový Renault Twingo Cup je oblíbenou součástí středoevropského okruhového závodění od roku 2015, kdy se tyto malé vozy značky Renault připojili k mezinárodnímu šampionátu ESET MMSR a rok od roku nabývají na popularitě.

Předností Twingo Cupu je hned několik – bohaté startovní pole, vyrovnané souboje a v neposlední řadě příznivá cena. Tento pohárový seriál je zkrátka perfektním mezistupněm začínajících automobilových závodníků.

„Závodit v Twingo Cupu bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohl udělat. Naučil jsem se v něm ideálnímu stylu jízdy na okruhu. Kvůli malému výkonu motoru je totiž nezbytný čistý styl, což je absolutně nejlepší škola pro začátečníky okruhového sportu. Ke všemu jsou závody levné a zároveň zábavné s tvrdými, ale spravedlivými souboji,“ vysvětloval Pirmin Weixler šampion Twingo Cupu z roku 2016.

První ročník Twingo Cupu se uskutečnil už v roce 2015. Tehdy se šampionem stal vítěz talentové soutěže FormulaStar Slovinec Boštjan Avbelj, další rok kraloval Weixler, loni zvítězil Mattias Lodi a letos se rozhodovalo až v posledním závodě, kdy se čtvrtým vítězem Twingo Cupu stal Tomaž Trček. Na slavnostním vyhlášení sezony 2018 pak Twingo Cup obdržel ocenění v podobě putovního poháru Luky 21 za největší přínos v rámci ESET MMSR.

Letošní sezony se zúčastnilo 27 závodníků, kteří v průběhu roku nabídli divákům atraktivní podívanou. Velký zájem ze strany jezdců je dán především cenou. Celý víkend zahrnující pronajmutí auta a jeho kompletní servis vyjde na pouhých 2000 eur. Navíc ESET MMSR není jediným šampionátem, v němž vozy Renault Twingo startují. V Itálií závodí v rámci Gruppo Peroni Race a na Slovinsku se pořádají čtyřhodinové vytrvalosti.

Všichni vítězové pak zúročují své zkušenosti z Twingo Cupu v dalších závodních sériích a stoupají tak motoristickým žebříčkem na vyšší pozice. Pirmin Weixler po titulu v Twingo Cupu přidal titul v Cruze Cupu a letos obohatil svou sbírku o vítězství v Mazda MX 5 Turbo Cup.

„Vzhledem k mým minimálním zkušenostem v roce 2016 jsem si nemohl představit lepší a nákladově efektivnější šampionát než Twingo Cup. Je perfektním místem pro mladého a začínajícího závodníka. Zároveň má skvěle fungující organizaci, která je vždy otevřená novým návrhům a nápadům. Pro nadcházející sezonu budu podporovat a organizovat tým v Twingo Cupu pro německé závodníky, a to pro sprintové závody i čtyřhodinové vytrvalosti,“ dodal Weixler.

V roce 2019 vstoupí Twingo Cup do své páté sezony v ESET MMSR. Na závodníky bude čekat pět závodních víkendů, v němž absolvují dva sprinty o délce 25 minut. Sezona odstartuje v polovině dubna na Hungaroringu, o měsíc později se jezdci přesunou na Red Bull Ring a v červenci je čeká chorvatský okruh Grobnik. V srpnu zavítají na Slovakia Ring a sezonu uzavře na začátku října Hungaroring.