Trvalo den, než jsem si to plně uvědomil, říká nový šampion Twingo Cupu Nik Štefančič

Trvalo den, než jsem si to plně uvědomil, říká nový šampion Twingo Cupu Nik Štefančič

Další výjimečná sezona Twingo Cupu se stala historií. Nik Štefančič obhájil jako první jezdec v historii titul a bezpochyby si tento úspěch plně zaslouží.

Zvládl jste to. Jako první jezdec Twingo Cupu jste obhájil titul. Jaký je to pocit?
Ano, wow. Trvalo den, než jsem si to opravdu uvědomil. Je to skvělý pocit, ještě lepší než při tom prvním, protože pro druhý titul jsem musel pracovat ještě tvrději.

Poslední závod byl velmi dramatický. Jak vypadal z vašeho pohledu?
Zpočátku poněkud nudně kvůli dlouhé fázi za safety carem. Ale jakmile se opět závodilo, byl to ten tradiční těsný Twingo Cup. Jako vždy jsem se v závěru závodu pokoušel propadnout na zadní pozice vedoucí skupinky, na šesté až sedmé místo. Na začátku poslední kola jsem se ocitl na druhém místě a už si jen kontroloval náskok za mnou, abych si v poslední zatáčce pozici udržel. Pak jsem nasadil na předjížděcí manévr a vyhrál.

Twingo Cup je velmi vyrovnaný šampionát. Nicméně vy a Matej Ivanuša jste vyhráli šest ze sedmi závodů. Co stojí za vaší dominancí?
Jde o názorný příklad, jak štěstí ovlivňuje výsledek v motorsportu. Matej Ivanuša podává stejné výkony už nějakou dobu, ale loni posbíral po pěti závodech jen 45 bodů kvůli technickým potížím. Naproti tomu letos měl za stejnou dobu 93 bodů. Samozřejmě je důležité mít um a zkušenosti. Je nutné držet tempo a koncentraci až do samotného závěru a v posledním kole se správně rozhodovat.

Kdy vám bylo za volantem nejhůř a kdy naopak nejlépe?
Letos mi bylo nejhůř v prvním závodě sezony. Měl jsem na dosah velmi snadné prvenství. V posledním kole jsem vedl až do konce první sektoru a nebyla možnost, jak by se přede mne Ivanuša dostal. Jenže jsme dohnali o kolo pozadu jedoucího jezdce a já neměl kudy ho předjet. Zabrzdil jsem a narazil jsem do něj. Ztratil jsem tři pozice a dojel čtvrtý. Kromě toho momentu nemám žádné negativní vzpomínky na svou kariéru v Twingo Cupu. Párkrát jsem šel s autem přes střechu, ale byly to pomalé kotrmelce a věděl jsem, že auto bude v pořádku. Nejlepší chvíle (kromě zisku titulu) jsem prožíval letos na Red Bull Ringu. Měl jsem oproti konkurenci ohromnou rychlost. Svůj nejrychlejší kvalifikační čas jsem dokonce zajel bez slipstreamu. Rychlé levé zatáčky na konci druhého a začátku třetího sektoru jsem projížděl na plný plyn, tolik jsem svému autu věřil.

A co budoucnost? Plánujete titul obhájit nebo hodláte přestoupit do rychlejšího auta?
Má odpověď bude stejná jako každý rok, všechno záleží na financích. Letos se mi podařilo sehnat nějaké sponzory a doufám, že to bude stačit, abych na konci roku startoval v Clio Cupu, případně následující sezonu. Zkrátka to bude takto: buď opustím Twingo Cup a posunu se výš, nebo v něm zůstanu „navěky“.