Tobias Poschik: Ten pocit byl nepopsatelný

Tobias Poschik: Ten pocit byl nepopsatelný

Nový šampion Clio Cupu Tobias Poschik prožil jedinečnou debutovou sezonu na automobilových okruzích. Po letech v motokárách vstoupil do pohárového závodění s týmem Carpek Racing a od úvodního podniku mířil za titulem.

Po prvním závodě v Brně bylo jasné, že jsi šampionem Clio Cupu. V tvých očích byly vidět slzy dojetí. Co proto tebe znamená tento úspěch?
Znamená to pro mě velmi mnoho. Všechno odříkání a všechna ta dřina se vyplatila. Ten pocit, když jsem projel cílovou čárou, byl nepopsatelný.

V průběžném hodnocení jsi měl solidní náskok, nicméně Szabolcs Lantos oddálil tvou korunovaci až na poslední podnik. Jak jsi se připravoval na finále v Brně?
Strávil jsem hodně času na simulátoru, abych se co nejlépe připravil. Také jsem si volal s mým týmovým šéfem Tomášem Pekařem, který mě dával rady ohledně tratě. Všechno nakonec vyšlo perfektně.

Závodil jsi pro stáj Carpek Racing, která seriálu Clio Cup v posledních letech dominuje. Jak důležité je mít v pohárovém závodění podporu kvalitního týmu?
Zvolili jsme Carpek Racing kvůli jejich bohaté a úspěšné historii v Clio Cupu. Bylo pro mě důležité, obklopit se lidmi, kteří mě mohou učit novým věcem, neboť se jednalo o můj debutový rok.

Jak jsi zmínil, šlo o tvou první sezonu v automobilových závodech. Na co sis musel během sezony zvykat? Co tě překvapilo?
Závody jsou delší, takže se musíte starat o pneumatiky, aby co nejdéle vydrželi. Když je k nim člověk šetrný, ke konci závodu to dělá obrovský rozdíl v rychlosti.

Během sezony jsi ukázal, že se nebojíš jít do tvrdých soubojů. Jak bys popsal svůj jezdecký styl? Agresivní, nebo klidný?
Svůj styl bych popsal jako precizní, ale agresivní zároveň. Odjakživa jsem fanoušek Ayrtona Senny a když jsem byl malý, viděl jsem dokument, kde pronesl svou slavnou větu: „Pokud se utvořila mezera a vy po ní nejdete, už nejste závodním jezdcem.“ A řekl bych, že tato věta utváří můj styl.

Jaké budou tvé další kroky po Clio Cupu? Může to být TCR Eastern Europe?
No, zimní období bude určitě stresující. Zdá se, že máme několik možností, ale je ještě brzy o nich mluvit.