Start v Grobniku jsem si užila, říká Aliyyah Kolocová

Start v Grobniku jsem si užila, říká Aliyyah Kolocová

Během úvodního podniku letošní sezony v Grobniku jsme mohli v akci spatřit rovněž Aliyyah Kolocovou. Závodnice stáje Buggyra Zero Mileage nastoupila s vozem Renault Clio. Jak je se svým účinkováním spokojena? Jaké jsou její plány pro zbytek sezony? A figuruje mezi nimi i ESET Cup? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem rozhovoru.

Aliyyah, v Grobniku jsme vás mohli vidět s vozem Renault Clio. Nastoupila jste jak v závodech Renault Clio Cupu, tak v závodech kategorie TC-2000 a rovněž ve vytrvalosti. V závodech Renault Clio Cupu jste si připsala dvě pátá místa. V TC-2000 jste zaznamenala dvě vítězství a ve vytrvalosti jste obsadila celkové 14. místo. Jak jste se svým chorvatským vystoupením spokojena?

Jsem velice spokojena s tím, jak to v Chorvatsku šlo. Zvláště, když to byl můj první závod. Bylo skvělé, že jsem se mohla učit, získat různé zkušenosti a vyzkoušet si různé situace v různých kategoriích.

Aliyyah Kolocová měla v Grobniku nabitý program. Foto: Buggyra Zero Mileage

V Renault Clio Cupu jste se představila proti takovým rychlým závodníkům, jako jsou například Tomáš Pekař, Pawel Wysmyk, Miha Primožič, Zoran Poglajen nebo Mark Mramor. Myslíte si, že jste se od nich na závodní dráze něco naučila? Pokud ano, buďte konkrétní.

Řekla bych, že na trati jsem se naučila zejména rychle reagovat na ostatní vozy. Protože ale zmínění jezdci byli rychlejší, ve skutečnosti jsem si s nimi nezazávodila. V pátek byl ale velice hodný Tomáš Pekař. Umožnil mi porovnat s ním data a dal mi nějaké rady ohledně ideální stopy, kde jet přes obrubníky a kde brzdit. Takže to bylo vážně skvělé.

V Grobniku závodila rovněž vaše sestra Yasmeen. Ta se představila s monopostem F4. Když je vaše sestra v akci, jak to prožíváte na boxové zídce? Jaké pocity v sobě během toho máte? Zvláště by mě zajímalo, jak jste prožívala její nehodu v prvním závodě víkendu.

Byla jsem samozřejmě nervózní. Když závodí, snažím se získat každou informaci o tom, jak si vede. Když jsem tedy viděla, že neprojela do dalšího kola, začala jsem být vystresovaná a panikařila jsem. Běžela jsem tedy až do třetí zatáčky, abych ji našla. Měla bolesti, takže jsem se cítila špatně. Naštěstí to ale nebylo tak zlé.

Yasmeen Kolocové v Chorvatsku štěstí nepřálo. Foto: Buggyra Zero Mileage

Dovedete si představit, že byste jednou s Yasmeen nastoupili na závodní dráze proti sobě jako soupeřky? Jak byste v takovém případě přistoupila k soubojům s ní?

Přemýšleli jsme o tom. A určitě bychom nechtěli udělat nic, čím bychom si vzájemně ohrozili naše účinkování v závodě. Zkrátka se budeme muset koukat, co se děje a také se ohlížet na okolnosti.

Vaším otcem je bývalý mistr Evropy v závodech tahačů a zároveň šéf stáje Buggyra Zero Mileage Martin Koloc. Popište, jak vás podporuje. A jaká byla nejlepší rada, kterou jste od něj dostala?

Taťka je ta největší podpora. Řekla bych, že co se týče mého závodění a mého přemýšlení ohledně nastavení vozu, rozumí mi nejvíce. Pomáhá mi vyjádřit věci, které bych sama vyjádřit neuměla. Vždy mi dává skvělé rady. Ale jedna, o které mohu přemýšlet, zní: „Nezabíjej čas, protože už ho nikdy nezískáš zpátky.“

Martin Koloc je pro Aliyyah velkou oporou. Foto: Buggyra Zero Mileage

U stáje Buggyra Zero Mileage spolupracujete rovněž s takovými skvělými jezdci jako jsou jediný český pilot formule 1 v historii Tomáš Enge nebo někdejší evropští šampioni v závodech tahačů David Vršecký a Adam Lacko. Myslíte si, že jste se od nich něco naučila? Pokud ano, co konkrétně?

Samozřejmě se od nich učím. Řekla bych, že mě učí hodně o různých kategoriích. Je toho příliš na to, abych zacházela do detailů. Například mě učí jak řídit a jak dostat z auta co nejvíce, co dělat předtím než usednu do vozu, o technice vozů nebo mi dávají i lekce do života.

Letos máte v plánu startovat rovněž v Evropském šampionátu tahačů. Jak byste porovnala Renault Clio s tahačem? V čem jsou tyto stroje stejné a v čem naopak odlišné?

Úplně nevím, co srovnávat. Je to téměř úplně jiné.

Myslíte, že jste se během svého startu v Grobniku naučila něco, co můžete využít i při závodění s tahačem?

Každý závod mi dává příležitost se něco naučit.

Uvidíme vás i navzdory vaší účasti v Evropském šampionátu tahačů také v dalších podnicích ESET Cupu?

Ráda bych se zúčastnila i dalších podniků ESET Cupu, jelikož jsem si to užila opravdu hodně. Můj program je ale zaplněn závody s tahači.

Uvidíme vás kromě Evropského šampionátu tahačů ještě někde jinde?

Budu závodit také ve Francouzském šampionátu tahačů.

Jaké jsou vaše dlouhodobé kariérní cíle? Plánujete dlouhodobé působení v závodech tahačů? Nebo existují ještě nějaké jiné disciplíny, které by vás lákaly? Například formule, závody GT nebo něco jiného? Máte nějaký závodnický sen?

Nyní leží mé cíle v tahačích. Jsem ale také součástí našeho GT týmu a rovněž pracuji na své kariéře v závodech off-roadů, abych se jednou mohla zúčastnit Rallye Dakar. Mým snem je být nejlepší ve všem, co dělám.

foto: Buggyra Zero Mileage