Skalpy jsem lovil ve vyšších kategoriích, říká šampion F4 Trophy Filip Turek

Skalpy jsem lovil ve vyšších kategoriích, říká šampion F4 Trophy Filip Turek

Filip Turek letos znovu usedl za volant monopostu Van Diemen týmu Chabrmotorsport a tentokrát si v rámci seriálu L21 REMUS Formula vyjezdil titul ve třídě F4 Trophy. Podle vlastní slov ale bude nejraději vzpomínat na situace, kdy bojoval o pozice s rychlejšími formulemi.

Jak hodnotíte letošní sezonu, která začal v dubnu podnikem v Maďarsku a skončila na začátku září v Brně?
Jsem šťastný, že je za mnou. Navždy na ni budu vzpomínat a jsem za ni vděčný týmu Chabrmotorsport. Především formulová legenda Tomáš Chabr je příčinou toho, že jsem zažil sezonu jak z celovečerního filmu – práce s úžasným týmem, perfektní atmosféra a závody přeplněné adrenalinem.

Na konci sezony jste pak mohl slavit titul ve třídě F4 Trophy, co pro vás toto ocenění znamená?
Jsem na něj hrdý, ale mnohem důležitější je pro mě pocit z jízdy, rychlosti a agresivity stroje. Nemám problém s egem, abych musel svému okolí dokazovat, že jsem v tom a tom nejlepší. Zároveň mám ohromnou radost i z toho, že z těch asi čtyřiceti monopostů, které se letos v seriálu objevily, putovaly k nám do týmu rovnou dva tituly, a to díky Vašku Šafářovi a jeho F4.

Občas jste měl ve své kategorii malou konkurenci, na druhou stranu jste dokázal prohánět i rychlejší monoposty. To muselo být hodně povzbuzující.
Všechny formule BMW, ADAC a podobně jsem porážel s určitou samozřejmostí. Pravé skalpy jsem lovil mezi vyššími kategoriemi, čímž se opakovala situace z minulé sezony. S litrovou formulí Van Diemen s trubkovým rámem jsem dokázal porážet moderní karbonové renaulty s dvoulitrovým motorem.

Na který závod z roku 2017 budete vzpomínat nejraději?
Nejhezčí pro mě byl Red Bull Ring kvůli prostředí, vysokému počtu formulí a výsledku. Stejně jako v Brně jsem letos na Red Bullu závodil s formulí poprvé, a kromě vozů ve své třídě a mnoha formulí Renault, jsem měl na obou tratích přímé souboje s F3 a několik jich vyhrál. Red Bull mi navíc ohromě seděl, zajel jsem velmi rychlé časy na hranici možností monopostu – a to navzdory mé tradiční absenci v trénincích.

Předpokládám tedy, že Red Bull Ring asi patří i mezi vaše oblíbené tratě.
Určitě, ale kromě Red Bull Ringu jsem si zamiloval i Brno a Slovakia Ring, kde jsem si to letos užil. Na Hungaroringu, kde se mi například dařilo minulý rok, jsem si prožil velmi nebezpečnou situaci, a v Mostě, i když mám okruh rád, mě snad pokaždé potká smůla.

Už se rýsují plány na příští sezonu?
Je to složité, ve hře je Formule Renault 2.0, kde o mě mají přímý zájem dva týmy a v Brně jsem dokonce dostal nabídku jezdit příští rok s F3. Nejlepší scénář by byl nový monopost u mého milovaného týmu Chabrmotorsport, protože s mou současnou formulí s trubkovým rámem končím kvůli bezpečnosti, i když Van Diemen mi přijde zážitkově mnohem dál než moderní formule. Existuje ještě varianta, že si dám po třech letech pauzu a příští sezonu vynechám. Každopádně adrenalin mi chybí už teď, takže kdo ví.

COMMENTS