SAPE Motorsport objednává novou formuli 4

SAPE Motorsport objednává novou formuli 4

Šéf týmu SAPE Motorsport Petr Samek má pro nadcházející sezonu jasný plán – nasadit do nového šampionátu ACCR F4 monopost Tatuus T421.

Objednali jste si novou formuli 4, jaké s ní máte pro letošní sezonu plány?
Určitě pojedeme celý seriál ACCR F4 s Mírou Mikešem, který přechází z kartingu. Pokud se nám bude společně dařit a budeme mít rychlost, tak bychom na konci sezony chtěli zkusit jeden závod italské F4, kde bychom mohli získat další důležité zkušenosti.

Takže vy sám si už roli jezdce formule 4 nevyzkoušíte?
Já určitě ne, čas neúprosně běží a můj věk už zdaleka neodpovídá závodění v juniorské formuli… Jak jsem zmiňoval, za volant usedne Míra a já se mu pokusím předat všechny své zkušenosti.

Na okruzích jste s formulí závodil až do roku 2019, pak jste se vytratil. Skončil jste s ježděním, nebo si jen dáváte pauzu?
Dávám si zatím pauzu a pravděpodobně s formulí už startovat nebudu, rozhodl jsem se po pauze pokračovat s cestovními vozy, konkrétně kategorie GT4.

A jak se Vám zamlouvá pozice šéfa týmu?
Vlastně mě to baví úplně stejně jako za volantem!

Pojďme zpět k F4. Dodávka nových monopostů ještě není časově zcela ideální, v jakém termínu formuli 4 očekáváte?
Přesný termín dodání bohužel nemáme. V poslední době je plnění termínu u nových vozů F4 velkým problémem. Do prvních závodů a testů je ještě čas, takže věřím, že monopost dorazí včas a příprava bude bez komplikací.

Váš tým má zkušenosti se sportovními vozy nebo formulí Renault. V čem se formule 4 a formule Renault nejvíce liší, budeme-li mluvit o práci mechaniků a inženýrů na autě?
Ačkoliv zatím nemáme žádnou přímou zkušenost, rámcově si myslím, že práce mechaniků bude velmi podobná. Práce s vozem v rámci jeho nastavení bude jednodušší kvůli jinému systému předního odpružení a menším možnostem nastavení aerodynamiky.

Jak důležitý je podle vás vznik šampionátu ACCR F4, který na středoevropské scéně doposud chyběl?
Za mě je to jednoznačně perfektní vyplnění mezery, která tu doposud v rámci formulového závodění byla. Ve skutečnosti nebylo možné startovat s „malou“ formulí v jednotném a vyrovnaném startovním poli. ACCR F4 je šampionát, který po dlouhé době osvěží formulové závodění a pravděpodobně nám nabídne velmi kvalitní závody a tvrdé souboje na trati. Na to se velmi těším.

Pojďme se ještě ohlédnout za uplynulou sezonou. Jak ji z pohledu SAPE Motorsport hodnotíte?
V uplynulé sezoně jsme především poznávali dvě nová a pro nás naprosto neznámá auta. V rámci sportovních vozů jsme přešli na Audi R8 GT4, se kterou jsme hlavně testovali a v rámci testování zkusili amatérskou vytrvalost, kde jsme dosáhli pěkného umístění. Tuto sezonu bychom chtěli jet závod dvanáctihodinovku ve Spa-Francorchamps v Hankook 24h series. Pokud se to podaří, tak i jeden nebo dva závody v DTM Trophy. Druhým autem je formule 3, se kterou v minulé sezoně startoval Václav Laušman v Drexler Formel Cupu, v tomto případě máme před sebou ještě hodně práce s přípravou vozu.