Šampion Tomáš Erdélyi: Do sezony jsem vstupoval bez ambicí

Šampion Tomáš Erdélyi: Do sezony jsem vstupoval bez ambicí

Tomáš Erdélyi letos usedl do nejrychlejšího auta, s kterým kdy závodil. BMW Z4 GT3 týmu Šenkýř Motorsport pro něj bylo velkou neznámou, nicméně stačilo pár ostrých kilometrů a z Erdélyiho se stal horký favorit na vítězství ve třídě GT3 Trophy a svou spanilou jízdu sezonou 2018 zakončil titulem v ESET Sprint.

Vaše první sezona s vozem kategorie GT3 se vydařila a v kategorii GT3 Trophy ve Sprintu jste získal titul. Očekával jste před startem sezony takové výsledky?
Do premiérové sezony v GT3 jsem vstupoval bez ambicí, hlavně mi šlo o to, abych se seznámil s vozem GT3 a dobře si zajezdil na krásných tratích ESETU. Že se podaří takový výsledek, bych před sezonou opravdu nečekal. Samozřejmě bez špičkového týmu Šenkýř Motorsport by to nešlo.

Celou sezonu jste ve sprintu i v endurance bojoval o vítězství především s Lubomírem Jakubíkem, byl to těžký soupeř?
Lubo je vyzrálý automobilový závodník s několikaletými zkušenostmi ve světových soutěžích a bylo mi ctí s ním na trati bojovat. Závod od závodu jsme se střídali na prvních místech až do finále, kde pro něj ve sprintu ještě existovala šance, ale zásahem osudu – těžkou nehodou po startu, se rozhodlo. Každopádně zažili jsme férové gentlemanské závodění a velmi si toho cením. Za to Lubovi i ostatním závodníkům děkuji.

Kterého letošního vítězství si nejvíc ceníte?
Těžko říct, myslím že Slovakia Ring kvalitně prověřil jezdce i týmy, protože v autech bylo opravdu velké vedro.

Který okruh v kalendáři Esetu vám s BMW sedl nejlépe?
Mám rád všechny tratě, každá je něčím výjimečná. Na druhé straně BMW Z4 spíš svědčí technické typy jako Hungaroring, kde není cítit výkonový deficit motoru.

Co bylo vůbec nejtěžší při přestupu do vozu GT3?
BMW Z4 GT3 je velmi příjemné auto, v němž dominují jízdní vlastnosti a brzdy. Je zároveň velmi aerodynamické a chvíli mi trvalo, než jsem autu začal věřit. Do té doby jsem totiž jezdil s auty s mechanickou přilnavostí, naproti tomu u Z4 to zadní přítlačné křídlo funguje opravdu dokonale.

Premiéra s GT3 tak dopadla na výbornou, jaké máte plány na příští rok?
Plány zatím nezveřejňujeme, ale jsme v intenzivním jednání s Robertem Šenkýřem a zvažujeme budoucí kroky týmu a výběr šampionátu. Prioritou číslo jedna je fair play šampionát.

COMMENTS