Rozhovor se šampionem: Filip Salaquarda

Rozhovor se šampionem: Filip Salaquarda

Filip Salaquarda vstupoval do letošní sezony jako horký favorit na titul v kategorii GT3. Rodinný tým ISR Racing pod vedením Igora Salaquardy má zkušeností na rozdávání, a přestože se k závodům vraceli po delší přestávce, Filip se svou Audi R8 LMS GT3 kraloval.

Filipe, svou dominantní sezonu jste stvrdil titulem v předposledním podniku Slovakia Ringu. Předpokládám, že vás tento výsledek nesmírně těší…
Určitě jsem velmi spokojený. Sezona se vydařila nad naše očekávání a auto fungovalo dobře, až na víkend na Slovakia Ringu, kdy se na našem autě objevila nějaká elektrická závada a musel jsem odstoupit. Ani se nám nedařilo přesně přijít na to, k jaké závadě došlo. Auto jsme rozebrali a data poslali do Audi.

Navzdory technickým problémům a vynechanému druhému sprintu jste právě na Slovensku získal titul ve vytrvalosti i sprintu.
Ano, je to trochu paradox, že v tom nejproblémovějším víkendu jsme získali oba tituly.

Byl titul při vašem návratu do motorsportu a na českou scénu kýženým cílem? Před začátkem sezony jste o vítězství v šampionátu mluvili dost opatrně.
Konkrétní cíl jsme měli. Vraceli jsme se totiž po nějaké pauze a nevěděli jsme, jak nám to zpočátku půjde a jak bude auto fungovat. Před sezonou jsme nijak zvlášť netestovali a auto zkoušeli zpravidla až na trénincích při závodních víkendech. Proto jsme šli do sezony s tím, že chceme být mezi prvními třemi – ideálně celý šampionát vyhrát.

Dominoval jste ve vytrvalostních závodech i ve sprintech a jen zřídka kdy jste musel bojovat o vítězství. Která z těch cest za prvenstvím vás bavila více? Pohodová jízda na čele, nebo souboj?
Nejlepší je, když startují z první řady, ideálně na pole-position, a po startu na mě celou dobu někdo tlačí. To pak musím jezdit v maximálním tempu a tím se také zvyšuje riziko nějaké chyby. Jenže je to zábavnější, než když odstartujete a všem ujedete. Na druhou stranu i samotné řízení toho auta je zábava, takže ani jízda o samotě mi nevadí.

Je pro vás lepší sprint, nebo vytrvalost?
Příliš to nerozlišuji, nicméně vytrvalost má v sobě aspekt zastávek v boxech, které mohou zamíchat pořadím. Navíc je to příležitost srovnat si tlaky v pneumatikách nebo vyřešit nějaký drobný problém. Ve vytrvalosti rovněž startuje více aut různých kategorií než ve sprintu, takže z tohoto pohledu je vytrvalost lepší.

Je nějaký závod z letošní sezony, který se vám vryl do paměti?
Nejvíce se mi líbil úvodní podnik na Oscherslebenu, protože se jednalo o první závody a já v nich sváděl pěkný souboj s Neilem Verhagenem v BMW. Oba jsme měli konzistentní rychlost a jednou vyhrál on, podruhé já. Líbilo se mi ovšem i na Hungaroringu, kde jsem bojoval s Mirem Konôpkou v prototypu LMP. A nesmím zapomenout ani na Most, který se mi líbí. Takže těch pamětihodných závodů bylo několik.