Richard Chlad jr. by se po titulu v ESET MMSR rád poměřil s mezinárodní špičkou

Richard Chlad jr. by se po titulu v ESET MMSR rád poměřil s mezinárodní špičkou

Jen dva podniky ESET MMSR trvalo Richardu Chladovi jr., než si zvykl na Audi R8 LMS ultra a začal vyhrávat. Co závodní víkend, to alespoň jedno prvenství a ve finále nejvyšší počet bodů. Příští rok chce Chlad jr. titul šampiona obhájit, zároveň chce poměřit síly v šampionátech jako Blancpain Endurance nebo GT Open.

Po pozvolném začátku sezony jste od mosteckého podniku začali vyhrávat každý víkend. V čem nastal ten zlom?
To už jsme se po té čtyřleté pauze sžili s technikou, jak po jezdecké, tak po technické stránce. Čtyři roky mimo závodní okruh jsou dlouhá doba, tudíž v úvodu sezony jsem nebyl v dostatečné formě a nedokázal z R8 vyždímat maximum.

Návrat na českou okruhovou scénu jste oslavil ziskem titulu v ESET MMSR. Co pro vás tento úspěch znamená?
Znamená pro mě to, že jsem po dlouhé pauze mimo závodní auto stále schopný držet krok se špičkou a ukázat svému okolí, že mám schopnosti zúčastnit se vyšších soutěží, jako například ADAC GT nebo Blancpain Sprint či Endurance.

V Brně jste přesedlal z Audi do BMW, jak náročný může být pro jezdce přesun z takových špičkových aut během jednoho víkendu?
Nedokážu odhadnout, jak obtížné to může být pro ostatní jezdce. I když mají obě auta motory na opačné straně, a tudíž úplně jiné rozložení váhy a jiný nárůst výkonu díky turbu, BMW má oproti Audi technický náskok a sžil jsem se s ním velmi rychle. Už po pěti kolech jsem byl schopen podat dostatečný výkon na zajetí pole-position.

Na který závod vzpomínáte s radostí?
Určitě na sobotní Slovakia Ring, protože se jelo za mokrých a přechodných podmínek. Druhý důvod je samozřejmě vítězství ve Sprintu a Endurance, kde mi otec předával vůz v druhé polovině startovního pole, a já zahájil stíhací jízdu až na nejvyšší pódiové umístění. A to vše na trati, která naší specifikaci Audi neměla hrát do karet tak jako BMW.

Na který naopak v dobrém vzpomínat nebudete?
Na páteční a sobotní Most, kdy nám auto kvůli problémům s palivovou pumpu stále padalo do nouzového režimu a my po startu z pole-position odstoupili. Přitom Most oproti Slovakia Ringu přesně odpovídal specifikaci našeho vozidla.

Který okruh vám v letošní sezoně nejvíc sedl?
Nejvíce mi sedl Slovakia Ring, protože jsme s inženýry trefili správné nastavení do kvalifikace, kde se mi podařilo zajet téměř čisté kolo a získat pole-position, přitom s Audi jsme nebyli považovány za favority.

Jaké máte plány na příští sezonu?
K plánům na příští sezonu patří znovu ESET MMSR a pravděpodobně nějaké závody ve vyšších soutěžích, například Blancpain Endurance Series nebo GT Open, kde bych rád otestoval své schopnosti proti nejlepším závodníkům kategorie GT3.

COMMENTS