Pro Jana Schwarze byla formule skutečným závodním autem, na titul však čekal velmi dlouho

Nedávno zesnulý Jan Schwarz byl nestorem Národní formule Škoda. Začal jako závodník na sklonku sedmdesátých let a kariéru uzavřel jako majitel týmu, jenž dal formulovou šanci Josefu Královi.

Jan Schwarz z Břas u Rokycan se poprvé posadil do formule Škoda v Mostě v roce 1978. Jako naprostému zelenáčovi se mu rozklepala kolena a nevěděl, co si počít. Samozřejmě, že závodnické zkušenosti už měl. Aby vůbec mohl startovat na okruzích, musel si v tehdejším socialistickém Československu vyjezdit výkonnostní třídu na okresních závodech do vrchu. Ale tehdy v Mostě roku 1978 byl poprvé a rovněž poprvé s tolika soupeři na trati. Naštěstí se v té době už znal s dalším formulovým závodníkem Františkem Nohýnkem a ten mu pomohl. „Řekl mi, ať na něho při tréninku počkám, jedu za ním, že mi ukáže trať. Poslechl jsem, po skončení tréninku se dívám na časy a vidím se na třetím místě,“ vzpomínal Jan Schwarz v časopisu Auto Sport Magazín.

S formulí, kterou si dva roky předtím pořídil za 48 000 Kčs, obsadil ve své premiérové sezoně 1978 celkově třetí místo. Velmi slušný výkon na nováčka. Jenže ta druhá a třetí místa v konečném hodnocení ho provázela prakticky po celou kariéru a mistrovského titulu se dočkal až v roce 1995. To bylo s dva roky starým monopostem Delta 2, jenž Jan Schwarz se svými spolupracovníky postavil – jako jednu z mnoha.

„Začátkem 80. let se měnily technické předpisy a bratři Filípkové mi navrhli, že bychom si formuli Škoda mohli postavit sami. Nebylo to samozřejmě jednoduché, ale věřili jsme si. Jednak v Rokycanech byla továrna Favorit, kde pracovali výborní zámečníci, kteří uměli připravit a svařit správné trubky a za zády jsme měli i Metalex, kde nám fandili. Tak jsme si mohli postavit vlastní rám a oni potvrdili, že nám ho prodali. Hodně nám pomohly i konzultace s výborným konstruktérem Václavem Pauerem i
Albínem Patlejchem, ale hlavní zásluhu na tom měl Antonín Filípek, který formuli nakreslil a ona perfektně fungovala. Začali jsme někdy v roce 1982 a o dva roky později naše Delta s motorem Škoda vyjela,“ vyprávěl Schwarz.

V dílně u Rokycan se postavilo celkem devět formulí, a ještě upravovali monoposty ostatním závodníkům. Po titulu v roce 1995 s formulí Delta 2 se Schwarz rozhodl nadobro odložit závodní rukavice a věnoval se jen „šroubování“. Poslední formule, která v jeho dílně vznikla, byla formule FiKS-01 a poté se věnoval závodům veteránů.

Jan Schwarz se rovněž stal důležitou osobou v počátcích kariéry Josefa Krále. Jako čtrnáctiletého mladíka z motokárového závodění ho posadil do své formule Delta 2 a učil ho prvním krůčkům na okruzích. „Jako každý, kdo přišel z motokár, měl problémy s řazením. Ve čtvrtek jel poprvé, lepšil se kolo od kola, ale na konci dne měl nejpomalejší čas. Večer volal otec, že se mu ty časy nelíbí, protože nejsou zvyklí být na posledním místě. Já mu odpověděl, že jde o první den a že to černě nevidím. Tak prý dobře, budeme pokračovat. Velký kus práce jsme udělali i další den a v závodě už Josef svůj obrovský talent potvrdil. Při premiéře dojel třetí,“ vzpomínal Jan Schwarz, jenž nás opustil ve věku 76 let.