Poháru národů vévodí Češi

Poháru národů vévodí Češi

Novinkou letošního ročníku je i hodnocení do Poháru národů, v němž se bodují úspěchy jezdců na základě národností. Průběžnému pořadí zatím vévodí Česká republika před Polskem a Maďarskem.

Čeští závodníci si zatím z dosavadních třech odjetých podnicích odnesli nejvyšší počet bodů. Nejtěsnější rozdíl mezi prvním a druhým místem byl hned v úvodu sezony na Hungaroringu, kde jen s minimálním bodovým rozdílem skončili na stříbrné příčce domácí Maďaři. V Rakousku a Chorvatsku už se na druhé místo protlačili polští piloti a Maďary tím odsunuli na třetí místo.

Pohár národů je po juniorském hodnocení závodníků do 25 let dalším zajímavým zpestřením okruhových závodů. Do konce sezony ještě zbývají dva podniky a stále se může ledacos změnit. Faktem je, že Česká republika má nad Poláky solidní náskok, naopak mezi Polskem a Maďarskem se ještě strhne vypjatá bitva. Na čtvrtém místě se drží Srbové a první pětku uzavírají Slováci.

„K bodování používáme tabulku stejnou jako při bodování juniorů, u které je výše bodů závislá na počtu startujících (zde), je to tak spravedlivější. Celkem hodnotíme ve všech šesti kategoriích v GT, TWC, TC, TCR, formulích a endurance, započítáváme ale vždy jen čtyři nejlepší výsledky (zde). Jak je z tabulek vidět, vévodí např. Slovinsko pohárovým závodům, Srbové jsou silní v TCR a TC, ale je zřejmé, že nejširší základnu mají Češi, Maďaři a Poláci. Obdobně jako hodnocení juniorů měl by i pohár národů motivovat jednotlivé federace FIA-CEZ k vytváření národních týmů a podpoře juniorů,“ uvedl Josef Křenek.