Okruhové výzvy roku 2022 – Grobnik

Okruhové výzvy roku 2022 – Grobnik

Chorvatský okruh Grobnik bude opět součástí seriálu ESET Cup. Zdařilá loňská premiéra zanechala na závodnících pozitivní dojmy, takže není divu, že se Grobnik ocitl v kalendáři i pro rok 2019, a to v termínu 26.–28. července.

Automotodrom Grobnik je typickým představitelem okruhů ze staré školy. Byl otevřen v roce 1978 a za tu dobu se toho příliš nezměnilo. S trochou nadsázky se tu zastavil čas, v paddocku i na dráze. Na druhou stranu tím umocňuje genius loci daného místa a pro jezdce představuje výzvu, kterou stěží najdou u jiných okruhů v kalendáři. Traťové limity zde určuje charakter místa a na zavedení širokých asfaltových plání tu není místo. Chorvaté dávají přednost tradičnímu kačírku nebo travnatým lánům, které v letních měsících vyprahnou natolik, že jakékoliv vyjetí vozu mimo trať rozvíří prach do mohutné neprůhledné bariéry. Závodníci zde za chybu zkrátka platí, poškozením vozu nebo nemalou časovou ztrátou.

Grobnik vznikl jako náhrada za nedaleký městský okruh Opatija, kde se závodilo v letech 1931 až 1977. V období před druhou světovou válkou patřila celá oblast Itálii a v roce 1939 zde triumfoval slavný italský rodák Luigi Villoresi s maserati, který se ve své bohaté kariéře dočkal prvenství i v Mille Miglia, Targa Florio a Ceny Brna. Po druhé světové válce připadl celý Istrijský poloostrov Jugoslávii a v letech 1969–1977 (vyjma roku 1971) hostila Opatija Mistrovství světa silničních motocyklů.

Opatija však přestala vyhovovat bezpečnostním požadavkům a v roce 1978 byl otevřen Grobnik, na nějž se mistrovství světa přestěhovalo. Okruh hostil dohromady třináct Velký cen Jugoslávie až do roku 1990.

V roce 2018 přivítal Grobnik vůbec poprvé v historii ESET Cup. Přesně 4168 metrů dlouhá trať s patnácti zatáčkami byla pro všechny jezdce novou výzvou.