Okruhové výzvy roku 2019 – Red Bull Ring

Okruhové výzvy roku 2019 – Red Bull Ring

Moderní okruh Red Bull Ring v malebném prostředí podhůří Alp u města Spielberg je vyhledávanou destinací řady mezinárodních šampionátů. Rakouská trať již tradičně nechybí ani v kalendáři ESET MMSR, kde v termínu 12.–14. května zaujímá pozici druhého podniku sezony 2019.

 

V této oblasti zní závodní motory už od roku 1959, kdy se tamní letiště upravilo pro automobilové závody po vzoru britského Silverstonu. Okruh Zeltweg dokonce v letech 1963 a 1964 hostil Velkou cenu Rakouska formule 1 a později i vytrvalostní podniky MS sportovních vozů. Naposledy se v Zeltwegu závodilo v roce 1969, to už prakticky přes silnic vznikal moderní autodrom Österreichring.

Rychlý, téměř šestikilometrový Österreichring, si jezdci okamžitě oblíbili. Velká cena Rakouska se zde jela poprvé v roce 1970 a formule 1 se do Spielbergu vracela pravidelně až do roku 1987. Tehdejší ročník je památný v tom, že po startu docházelo k hromadným haváriím a organizátoři museli opakovat start rovnou třikrát.

V letech 1995 až 1996 došlo k zásadní přestavbě tratě do současné podoby. Za přestavbou stál Herman Tilke a zredukoval délku tratě o jeden a půl kilometrů. Okruh se mezitím přejmenoval na A1-Ring a na sedmileté období se vrátila i formule 1. Poté došlo k demolici tribun a zvuk motorů na několik let utichl. Areál mezitím koupil Red Bull a po dlouhých průtazích se pustil do rekonstrukce zázemí. Od roku 2010 je Red Bull Ring motoristicky aktivní, vrátila se formule 1 a v roce 2013 k Spielbergu poprvé zavítal seriál ESET MMSR.

Dráha o délce 4318 je příznačná pro dlouhé rovinky a jen devět zatáček. Startovní rovinka je dlouhá 650 metrů a na jejím konci čeká na jezdce ostrá pravotočivá, vedoucí na klikatící se rovinku, ústící do další pravé zatáčky jménem Remus. Tato místa jsou pro jezdce nejlepší příležitostí k předjetí, ať už jedou s vozy GT3, pohárovými automobily nebo s monoposty. Za zatáčkou Remus se nachází třetí dlouhá rovinka okruhu, která poté vede do technické pasáže a vyvádí jezdce zpět do prostoru startu a cíle.