Okruhové výzvy roku 2019 – Hungaroring

Okruhové výzvy roku 2019 – Hungaroring

Už se stalo tradicí, že nový ročník ESET MMSR zahajuje maďarský okruh Hungaroring na východ od Budapeště. Letošní rok nebude výjimkou. Světoznámá trať s bohatou historií přivítá ESET MMSR dokonce dvakrát, nejprve sezonu 2019 v termínu 12.–14. dubna oficiálně odstartuje a přesně po šesti měsících ji 11.–13. listopadu také uzavře.

Za realizací Hungaroringu stojí bývalý šéf formule 1 Bernie Ecclestone, kterému v hlavě utkvěl plán přivést královskou disciplínu na území za železnou oponou. Jeho návštěva v roce 1983 pak odstartovala zrychlený proces vzniku celého projektu výstavby okruhu. Samotná realizace začala 1. října roku 1985 a už v březnu následujícího roku se na trati pořádal první závod a v srpnu přivítali Maďaři vysněnou formuli 1. Tehdejší premiérovou Velkou cenu Maďarska vyhrál Nelson Piquet s williamsem, který v první zatáčce vnějškem a kontrolovaným smykem předjel lídra závodu Ayrtona Sennu s lotusem.

Závod se setkal s obrovským zájmem publika a pro fanoušky z východního bloku se stal jedinečnou příležitostí spatřit světové hvězdy mezinárodního motorsportu. Maďarsko hostí F1 nepřetržitě od roku 1986 a samotný okruh prošel v průběhu let modernizací, aby si udržel licenci na pořádání formule 1.

Původní délka tratě byla 4014 metrů, nicméně zásahem do jejího profilu, aby se zlepšily podmínky pro předjíždění, nabyla délka na současných 4318 metrů. Okruh má 14 zatáček. Kapacita diváků je 70 000.

V rámci ESET MMSR se na Hungaroringu pojede už posedmé. Loni si z Maďarska odvážela vítězné poháry celá řada závodníků, jmenovitě Richard Chlad, Lubomír Jakubík, Josef Záruba, Bronislav Formánek, Bálint Hatvani, Marcin Jedlinski, Robert Šenkýř, Martin Ryba, Michal Makeš, Sebastian Kolakowski, Alfred Kramer, Stefan Kramer a Andreas Cola.