Okruhové výzvy 2023 – Brno

Okruhové výzvy 2023 – Brno

Automotodrom Brno bude ve dnech 9.–10. září finálovým podnikem ESET Cupu a TCR Eastern Europe. Slavný brněnský okruh, který hostil mnoho světových závodů, je oblíbeným místem celé řady jezdců.

Automotodrom Brno, respektive Masarykův okruh má více než devadesátiletou tradici. První závody se na bezmála třicetikilometrové trati na západ od Brna konaly od roku 1930. Vozy velkých cen se v meziválečném období objevily v Brně celkem sedmkrát. V roce 1949 se na Masarykově okruhu poprvé a naposledy konal závod formule 1 a poté se ke slovu dostávali motocyklisté. Velká cena Československa se v roce 1965 stala součástí Mistrovství světa silničních motocyklů a s dvěma krátkými přestávkami vydržela tato tradice až do roku 2020.

Přírodní Masarykův okruh existoval v letech 1930 až 1986. Z původních třiceti kilometrů se postupem let trať zkracovala až na bezmála jedenáct kilometrů. Kromě motocyklové velké ceny hostil i evropské mistrovství cestovních vozů.

V roce 1987 byl otevřen moderní automotodrom, na němž se závodí dodnes. Kromě upraveného vjezdu na pitlane, jenž byl původně v poslední zatáčce, se profil tratě neměnil. Měnily se jen bezpečnostní prvky pro závodníky a také zázemí celého okruhu, které prošlo v druhé polovině devadesátých let rozsáhlou modernizací.

Automotodrom Brno měří 5 403 metrů a šířka asfaltu dosahuje až 15 metrů. Profil tratě má čtrnáct zatáček – šest levých a osm pravých. Největší stoupání je 7,5 % na délce 917 metrů, klesání dosahuje 5 % na 410 metrů dlouhém úseků. Celkové převýšení je 73, 75 metrů.

Loni dosáhli na brněnské vítězství například Miro Konopka, Libor Milota, Josef Záruba nebo Tobias Poschik. TCR Eastern Europe se v Brně nejelo.