Ohlédnutí za sezonou TCR: Vesnič kraloval, každým závodem mu ale rostla silná konkurence

Ohlédnutí za sezonou TCR: Vesnič kraloval, každým závodem mu ale rostla silná konkurence

Premiérová sezona TCR nabídla řadu dramatických momentů, krásných soubojů o vítězství a nástup nové závodnické generace.

Vozy specifikace TCR se v ESET V4 Cupu začaly objevovat už od roku 2016, nicméně v letošní sezoně poprvé startovaly v samostatných závodech a předvedly krásnou motoristickou přehlídku, konanou na okruzích v Maďarsku, Rakousku, Chorvatsku, na Slovensku a v České republice.

Už před začátkem sezony se začala plnit startovní listina nejrůznějšími značkami jako Audi, Honda, Hyundai, Seat nebo VW. V průběhu roku se seznam rozšířil ještě o Alfu Romeo a Renault, takže konkurenceschopnost a zároveň pestrost pole byla zajištěná.

Největšího zastoupení měl Seat Leon Cupra. Techniku španělské automobilky využilo až pět jezdců a tím nejrychlejším ze všech byl Milovan Vesnič. Srbský pilot týmu ASK Vesnič získal historicky první titul TCR už v předposledním závodu při finálovém víkendu v Brně. Z celkových deseti závodů sezony dojel osmkrát na stupních vítězů, z toho čtyřikrát zvítězil.

Sezona se nesla ve znamení honu na Vesniče. Sympatický jezdec si hned z kraje roku vytvořil bodový náskok, jenž později kolísal v závislosti na tom, jak se dařilo jeho největšímu konkurentovi Jáchymu Galášovi s VW Golf. Mladý zástupce týmu GT2 Motorsport byl kandidátem na výhru skoro v každém závodě, čekání na nejcennější pohár pak prolomil v Grobniku a druhou výhru přidal na posledním závodě sezony v Brně.

Stejně talentovaný a pro Vesniče nebezpečný byl Dušan Kouřil jr. s vozem Hyundai i30 týmu K2 Engine ACCR Czech Team. Nebýt absence na úvodním podniku v Maďarsku a diskvalifikace v prvním závodě v Rakousku, mohl v boji o titul sehrát významnou roli. Důkazem toho je fakt, že v sedmi závodech, které dokončil, stál vždy na stupních vítězů, z toho dvakrát vyhrál.

Vesnič, Galáš a Kouřil jako jediní přesáhli v konečném hodnocení stobodovou hranici a jestliže se tato trojce znovu sejde na startovním roštu příští sezony TCR, čeká nás velkolepá bitva.

Ovšem i další jezdci ukázali ambice a potenciál provětrat řady na stupních vítězů. Vesničův týmový kolega Jakub Wyszomirski s Hondou Civic a Petr Čížek se Seatem Cupra týmu Fullin Race Academy byli první trojici vždy na blízku a při jakémkoliv zaváhání přebírali trofeje. Čížek skončil dvakrát třetí, Wyszomirski bral jednou bronz a jednou stříbro, což mu také dopomohlo k tomu, že v závěrečném podniku v Brně přeskočil Čížka v tabulce a skončil na celkovém čtvrtém místě.

Tomáš Pekař s Renalutem Megane týmu Besagroup Vukovič Motorsport a Martin Ryba Hondou Civic týmu Brutal Fish Racing sice neabsolvovali celou sezonu, přesto se ve startovním poli dokázali prosadit až na nejvyšší příčky. Ryba, slovenský reprezentant v TCR Europe, vyhrál hned první závod sezony na Hungaroringu a Pekař se nenechal nachytat na proměnlivých podmínkách na Red Bull Ringu, kde ho na stupních vítězů doplnil i Rudi Pešovič, který se po roční pauze vrátil k závodění s Audi RS3.

V letošní sezoně se na závodních víkendech objevilo celkem šestnáct pilotů sedmi značek a s rostoucí popularitou automobilů specifikace TCR lze očekávat, že ta příští bude ještě úspěšnější.

Konečné hodnocení TCR