Ohlédnutí za sezonou Endurance

Ohlédnutí za sezonou Endurance

Vytrvalostní závody ESET Cupu měly v lecčem mnoho společného se sprinty. V některých kategoriích se totiž na špici objevovali totožní jezdci. Například v kategoriích GT3 a GT4 dosáhli na titul Filip Salaquarda a Antal Zsigo.
Nebýt technických potíží na Slovakia Ringu, Filip Salaquarda by možná proměnil všechny své starty v prvenství. Býval jasně nejrychlejší a jestliže se někdy na startu propadl o několik pozic, velmi brzy ztrátu dohnal a usadil se na čele až do vyvěšení šachovnicového praporku. I na Slovensku vedl do doby, než mu audi vypovědělo službu. I tak mohl slavit. Právě tam se stal předčasně korunovaným šampionem před Liborem Milotou a Piotrem Wirou.
Tři výhry z pěti startů si odnesl Antal Zsigo s BMW M4 GT4 v kategorii GT4. Ačkoliv vynechal úvodní podnik a v následujících dvou zvítězil jeho týmový kolega Zénó Kovács, ve zbylých třech vytrvalostních závodech triumfoval a získal titul před Kovácsem a Andrejem Lahem s Mercedesem.
V kategoriích GT3 a GT4 byla situace poměrně jednoznačná, zato v GTC se rozhodovalo až na závěrečném podniku v Brně. Lídr průběžného pořadí Petr Brecka s Porsche 911 týmu GT Sports Technology se posledního závodu nezúčastnil a posádka Kurt Wagner – Josef Záruba týmu Mičánek Motorsport měla jedinečnou šanci přeskočit Brecku v hodnocení jezdců. Stačilo pouze, aby nedojela na horším jak třetím místě. Jenže o výsledku se rozhodlo už několik minut po startu. Wagner s Petrem Lisou v KTM GTX měli v poslední zatáčce okruhu nehodu a kontakt kolo na kolo poslal Wagnerovo lamborghini do leteckého přemetu. Stroj zůstal stát v únikové zóně koly ve štěrku a k Wagnerovi se okamžitě seběhli traťoví maršálové. Záruba se ani nedostal za volant a nula získaných bodů z domácího podniku znamenalo, že Brecka udržel první místo a získal titul.
O jakékoliv naděje na titul přišel i Petr Lisa s týmovým kolegou Pavlem Sovičkou. Před startem vedli průběžného hodnocení kategorie GTX o pouhé dva body před Václavem Janíkem. Jenže po Lisově nehodě s Wagnerem měl Janík bezstarostnou cestu za titulem v GTX, který stvrdil třetím vytrvalostním prvenstvím roku.
V kategorii TCX byla letos dominantní posádka vozu Audi RS3 LMS TCR Bartosz Groszek – Radim Adámek z týmu Aditis Racing. V kategorii Proto triumfoval Miro Konôpka s Ligierem LMP3.

Standings Endurance