Ohlédnutí za kategorií GT3: Hon na Filipa Salaquardu

Ohlédnutí za kategorií GT3: Hon na Filipa Salaquardu

Sezona ESET GT Sprint se v kategorii GT3 nesla v duchu Filipa Salaquardy s bílou Audi R8 LMS GT3. Rovných devět výher z dvanácti startů mluví za vše. Ovšem začátek sezony nebyl tak jednoznačný…

Když tým ISR Racing oznámil návrat na českou scénu, o roli favorita nebyl pochyb. Igor Salaquarda zahájil působení svého týmu na mezinárodní formulové scéně a poté se zaměřil na svět gran turisma. Jeho syn Filip procházel tímto světem coby závodník a sbíral cenné zkušenosti. V roce 2023 tak vstupovali do ESET Cupu jako ostřílení matadoři. Ve startovním poli úvodního podniku na Oscherslebenu však figuroval jistý Neil Verhagen – tovární pilot BMW Motorsport, který hostoval u týmu Racing Trevor.

Verhagen a Salaquarda svedli v prvním sprintu fantastickou bitvu, ale klikatý okruh neposkytoval mnoho příležitostí pro předjetí. Jejich souboj dopadl 1:0 ve prospěch Američana. V druhém sprintu se do BMW posadil majitel týmu Racing Trevor Gregor Zsigo a dojel čtvrtý, takže na česko-americkou odvetu jsme si museli počkat až na Hungaroring. Tam byl lepší Salaquarda a vyhrál oba sprinty. Stejně jako na Red Bull Ringu a v Mostu.

Velká cena Slovenska nabídla nádhernou přehlídku vozů GT3 a velmi silnou konkurenci. Všem vypálil rybník Zdeno Mikuláško s Lamborghini Huracán GT3, který zvítězil v prvním sprintu. V druhém si pomyslný vavřínový věnec odnášel Polák Kriystian Korzeniowski s Ferrari 488 GT3. A Salaquarda? Ten dojel v prvním sprintu druhý. To bylo vše. Nešťastné technické problémy v podvečerní vytrvalosti ho donutily odstoupit a nedělního sprintu se už nezúčastnil. Paradoxně i tak získal na Slovakia Ringu titul. Do Brna už by ani nemusel jezdit, ale samozřejmě dorazil. Rozloučil se jak jinak než prvenstvím v obou sprintech.

Libor Milota s Mercedesem AMG na tým ISR Racing nestačil. Přesto podal nejvyrovnanější výkon sezony a dokončil všech dvanáct sprintů roku – a devětkrát stanul na stupních vítězů. Není divu, že mu patří druhé místo v hodnocení jezdců. Třetí skončil Petr Kačírek se starší generací Audi R8 LMS ultra GT3. České vlajky tak zcela ovládly letošní sezonu a Salaquarda se stal čtvrtým Čechem, co získal titul v ESET GT.

Standings Eset Sprint