Nová výzva s Mercedesem

Nová výzva s Mercedesem

Libor Milota je tak trochu národní John Surtees. Začínal v sedle motocyklů, z kterého se později přesunul za volant závodního speciálu. Každým rokem postupuje dopředu a hledá nové výzvy a příležitosti. Ta letošní skýtá podobu Mercedesu AMG GT3, s nímž pojede za tým GT2 Motorsport.

Letos pojedete s Mercedesem GT3. Jak se na novou výzvu těšíte? Už jste auto testoval?

Vidím v tom novou kapitolu mého závodního příběhu a s velkou chutí se pokusím poprat s překážkami, které nás čekají. Auto jsem testoval na konci loňského roku v Brně a pocity z jízdy mám jen ty nejlepší.

Předtím jste závodil s Porsche 911 s motorem vzadu, nyní máte Mercedes s motorem vpředu. Bude to pro vás velký skok? V čem se pro vás budou obě auta lišit?

Porsche byla velký výzva. Vždy jsem slýchal o tom, jak složité je jet rychle s tímto vozem a jak těžko se řídí vůz s motorem za zadní nápravou. Navíc naše Porsche nemělo žádnou elektroniku a o to víc mě to auto přitahovalo. Kdyby dnes Porsche mělo auto, které by bylo schopné konkurovat v pohárových závodech nebo stačilo špičce v seriálu ESET V4 Cup, pak bych s tímto typem vozu měl zájem dál závodit. Bohužel tomu tak není a proto jsem se vydali jinou cestou. V čem se obě auta liší? Pro mě v ničem, je to další výzva, při níž se pokusím udělat co nejlepší výsledky.

Proč padla volba zrovna na Mercedes?

Auto je technicky téměř dokonalé, rychlé a vzbuzuje respekt napříč světovými závodními sériemi. Navíc můj obdiv pro tuto značku, a především pak několik zajímavých obchodních příležitostí nás s tímto vozem spojilo. O tom, že auto považuji za nejhezčí současnou GT3 je asi zbytečné mluvit…

Máte nějakého mentora, který vám předává zkušenosti?

Ano mám, již v sezóně 2018 mě vedl Miroslav Budík z týmu MN Motorsport. Je to zkušený chlap s nadhledem a je součástí týmu, který nám zajištuje technickou podporu celého závodění.

Jaké si dáváte cíle do letošní sezony?

Chci především odevzdat to nejlepší. Chci mít na konci sezóny spokojený pocit z dobře odvedené práce celého týmu a jestli se nám podaří urvat občas nějakou trofej, bude to moc fajn.

Na jaký okruh v kalendáři si věříte, který vám vyhovuje a který by podle vás mohl sedět i autu?

Já měl vždycky rád hodně technické tratě, baví mě Hungaroring a Grobnik. Budeme hledat správné nastavení auta a tam kde ho najdeme, tam budeme rychlí.

Můžete popsat svou dosavadní jezdeckou historii? Kde jste jezdil, s čím a s jakými úspěchy?

Na velkých okruzích jsem začal v 18 letech se silničníma motorkama. Viděl jsem v tom preciznost, rychlost a jízdu na samotné hraně techniky a jezdce, zároveň jsem vždy cítil obdiv a respekt. Závodil jsme nejprve ve vytrvalostních závodech v sérii CEC, následně v MMČR v SM, v ALPE ADRII, dále pak v autech v Carbonia Cupu, ve Slovenském Okruhovém poháru a minulou sezónu jsem jel několik závodů v ESETu. Mohu konstatovat, že závody umím vyhrávat, ve všech uvedených šampionátech se mi to občas povedlo…:)