Nová formule 4 je daleko lepší, říká lídr průběžného hodnocení Zénó Kovács

Nová formule 4 je daleko lepší, říká lídr průběžného hodnocení Zénó Kovács

Zénó Kovács se do nového monopostu formule 4 posadil v Grobniku a velmi rychle se na něj adaptoval. Formule Tatuus T421 je v jeho rukách pravidelným favoritem na prvenství, byť Kovács na svou výhru ještě čeká. Je ovšem pouze otázkou času, kdy se dočká.

Kovács z týmu Racing Trevor se po letech v motokárách přesunul na velké okruhy a na Red Bull Ringu debutoval ve starší formuli 4. V obou závodech skončil na třetím místě a poté už dostal šanci řídit nejnovější model. Jaké jsou tedy rozdíly mezi oběma generacemi?

„Jízda s novým monopostem je daleko lepší než s předchozí generací. Naštěstí jsem se na něj adaptoval velmi rychle. Zásadní rozdíl je, že nové auto váží o 25 kilo navíc, což znamená obrovskou nevýhodu oproti starší generaci. Kvůli k tomu je obtížnější s nimi držet rychlost. Velkou zásluhu na váze má HALO, které změnilo střed gravitace vozu. Z toho důvodu musíte jezdit o trochu jinak,“ popsal Kovács.

Místem Kovácsova debutu s Tatuus T421 byl nebezpečný Grobnik se svodidly velmi blízko tratě. Za jakoukoliv chybu zde jezdec mohl tvrdě zaplatit. Nicméně Kovács zvládl víkend v Chorvatsku výborně. „Grobnik je velmi technická trať, plná rychlých zatáček. Ovšem limity auta jsem se snažil hledat opatrně.“

Po dvou bronzech na Grobniku dojel Kovács dvakrát druhý na Slovakia Ringu, takže ve výsledkové listině se neustále posouvá kupředu. „Auto má ohromnou mechanickou přilnavost a každý závodní víkend poznávám jeho limity o něco rychleji,“ uvedl Kovács, který díky pravidelnému umístění v TOP3 vede průběžné pořadí ve formuli 4.

Nejen pro Kovácse je F4 novou zkušeností. I závodní tým Racing Trevor se poprvé o takový monopost stará. „S týmem se s autem učíme společně, naštěstí všichni mají bohaté profesní zkušenosti, což skvěle urychluje učební proces.“

Do konce sezony zbývá poslední závod v Brně. Kovács si pro něj neznámý okruh memoruje na simulátoru. A vzhledem k tomu že letošní sezona je pomalu u konce, jaké jsou plány na tu příští? „Chtěl bych závodit s vozem GT u týmu Trevor Racing. Chci s nimi dosahovat na kvalitní výsledky,“ dodal Kovács.