Motoristická olympiáda má českou nominaci

Motoristická olympiáda má českou nominaci

FIA Motorsport Games je v podstatě motoristickou olympiádou, konanou jednou za dva roky, při níž stovky závodníků reprezentují svůj národ v nejrůznějších disciplínách. Akci pořádá SRO Motorsports Group ve spolupráci s FIA a nadcházející ročník se uskuteční ve dnech 23.–27. října 2024 ve Valencii.

Stejně jako v předchozím ročníku, který se konal ve Francii v Marseille a na okruhu Paul Ricard, je vypsáno šestnáct kategorií. Organizátoři však slibují, že do výčtu přibude ještě nejméně dalších deset kategorií. Tehdy před dvěma lety padl světový rekord v počtu zemí, soutěžících v jednom motoristickém podniku. Čtyřdenní akce se zúčastnilo 463 sportovců za přítomnosti 45 000 diváků. Nejúspěšnějším národem byla Itálie, která dosáhla na tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

I Česká republika měla v minulosti své reprezentanty. V roce 2022 dosáhla na stříbrnou medaili posádka Vojtěch Štajf – Vladimír Zelinka v disciplíně Rally Historic Cup. Bronzovou medaili vybojovali Ondřej Kočka, Aleš Burger, Zdeněk Ošťádal, Soňa Ptáčková v disciplíně Karting Endurance. Po další medaili pak sahal v kategorii virtuálních závodů Martin Kadlečík, který je součástí předběžného nominačního týmu i pro nadcházející ročník.

Předběžný nominační tým
GT & GT Sprint: Libor Milota, Filip Salaqaurda
Touring Car: Adam Kout, Petr Semerad
Formule 4: Miroslav Mikeš, Max Karhan
Esports: Martin Kadlečík
Esports Rally: Lukáš Matěja

V kategorii GT mohou startovat dva piloti. V cestovních vozech a formuli 4 reprezentuje národ pouze jeden závodník.