Mokrou kvalifikaci ovládl Filip Salaquarda, do vytrvalosti odstartuje pole-position

Mokrou kvalifikaci ovládl Filip Salaquarda, do vytrvalosti odstartuje pole-position

Zima a zamračeno doprovázelo kvalifikační trénink na odpolední vytrvalostní závod na Oscherslebenu. Filip Salaquarda s vozem Audi R8 LMS GT3 ovládl první ostré měření času nové sezony 2023 na postupně osychající trati.

Půlhodinovou kvalifikaci provázelo nevlídné počasí, naštěstí už nepršelo, ale trať zůstávala pořád mokrá. V úvodních minutách tak řada jezdců vyčkávala, než trať alespoň trochu oschne. Provoz na trati se postupně zvyšoval a časy na kolo šly dolů.

V posledních minutách kvalifikace se na trati objevila suchá ideální stopa a někteří odvážní jezdci začali přezouvat na suché pneumatiky. Mezi nimi byl i Filip Salaquarda s Audi R8 LMS GT3. Zkušený závodník z týmu I. S. R. Racing zajel na poslední chvíli čas 1.31.071 a konkurenci za sebou nechal o více než sekundy.

Nutno podotknout, že na průběžně osychající trati bylo klíčovou výhodou, pokud jezdec vyjel na trati až z nejzazší možný moment. Na druhém místě, rovněž na slickách, skončila dvojice Piotr Wira – Daan Pijl s Mercedesem AMG GT3. Z třetího místa odstartuje BMW M4 GT3, o nějž se budou dělit Gregor Zsigo a tovární jezdec BMW Junior, Američan Neil Verhagen.

V pořadí čtvrtý nejrychlejší čas zajel Libor Milota s Mercedesem AMG GT3, pátý skončil Dan Skalický s Audi R8 a šestý byl Miro Konopka s Lamborghini Huracan GT3.

V rámci kategorie GTX byla nejrychlejší dvojice Petr Lisa a Pavel Sovička s KTM GTX, v rámci kategorie GT4 zajel nejrychlejší čas domácí Bastian Hein s BMW M4 GT4.

Kvalifikace se kvůli nehodám ve volných tréninzích nezúčastnili Petr Brecka s Porsche 911 Cup a dvojice Andrej Lah-Matej Kosič s Mercedesem AMG GT4. Týmy však jejich vozy opraví, takže do závodu odstartují z poslední řady.

Endurance – Qualifying

Foto: I.S.R. Racing