Mladík Mark Kastelic se připravuje na debut v GT4

Mladík Mark Kastelic se připravuje na debut v GT4

Teprve šestnáctiletý Mark Kastelic brzy učiní velký krok ve své závodní kariéře. Po letech strávených v kartingu usedne za volant Mercedesu AMG GT4 týmu LEMA Racing a absolvuje debut v ESET Cupu a GT4 Italy

Jaké to je přecházet z kartingu na vůz Mercedes AMG GT4 na velkých okruzích?
Jsem velmi vděčný za tuto příležitost, protože to je sen pro většinu jezdců v kartingu. Jsem obzvláště rád, že jsme si vybrali Mercedes GT4, protože jsem s Mercedesem-Benz spojen již od začátku mé kariéry.

Budete závodit ve dvou sériích: GT4 Italy a ESET Cup. Proč jste si vybral tyto série?
Vybrali jsme si je, abych získal co nejvíce zkušeností. Nabízejí mnoho závodních dnů, čímž si mohu lépe zvykat na auto. Také mi vyhovují díky blízkosti závodních okruhů a o něco menší konkurenci než v ADAC GT4.

Jaká byla největší výzva při přechodu z kartingu na Mercedes AMG GT4?
Největší výzvou bylo brzdění a řízení v rychlých zatáčkách. Zejména brzdění, protože je těžké najít brzdný bod u auta, které váží 1500 kg. Také nastavení na volantu pro mě bylo na začátku velkou výzvou. Například ABS a kontrolu trakce musíte neustále měnit v závislosti na podmínkách na trati.

Jak lze techniku řízení, kterou jste se naučil v kartingu, do vozu GT4?
Znalosti a zkušenosti, které si přináším z kartingu, jsou naprosto nezbytné pro ovládání takového auta. Nezapomeňte, že je mi teprve 16 let, takže se závodním autem nemám v podstatě žádné zkušenosti.

Co vás inspirovalo k přesunu do GT4?
Vždycky jsem chtěl řídit závodní auto, takže je to pro mě splněný sen. Mým dlouhodobým cílem je stát se uznávaným závodním jezdcem v mnoha kategoriích.

Jaké máte cíle pro sezónu 2024?
Chci dosáhnout co nejlepších výsledků v obou sériích, ke konci sezóny mám cíl otestovat Lamborghini GT3.

Jak plánujete přistupovat k prvním závodům v kategorii GT4?
Většinu času strávím v simulátoru. Chci začít svou sezónu bez tlaku na výsledek, protože první závody jsou vždy učednickým procesem.

Plánujete se věnovat motorsportu dlouhodobě? A jakých úspěchů v kariéře jste doposud dosáhl?
Rád bych závodil v sérii GT co nejdéle a s motorsportem bych chtěl být spojen po zbytek svého života – ať už jakýmkoliv způsobem. Závodění bylo velkou částí mého života od dětství. Co se týče úspěchů, dosáhl jsem na několik dobrých výsledků: 1x 2. místo ve WSK Euro Series mini, Lonato, Itálie; 1x 2. místo ve WSK Euro Series OKJ Adria, Itálie; 1x 3. místo v Rgmmc, Zuera, Španělsko; 5x 1. místo v italském šampionátu Iame a mnoho dalších pódiových umístění v minikart.