Mirecki titul obhajovat nebude

Mirecki titul obhajovat nebude

V letošním ročníku si Bartlomiej Mirecki dojel pro titul šampiona Formule Renault 2.0. Pro příští rok již ale má jiné plány a titul v této kategorii obhajovat nebude. Polák to prozradil v našem rozhovoru.

Bartlomieji, v letošním roce jste si dojel pro titul šampiona kategorie Formule Renault 2.0. Jak byste uplynulou sezonu zhodnotil?

Byl to pro mě dobrý rok. Znovu jsem se pokusil vybojovat titul a stal jsem se šampionem již potřetí v řadě. Začátek roku byl ale opravdu náročný. Ztratil jsem mnoho bodů a od poloviny sezony jsem tak musel všechny porážet.

Jak jste již zmínil, letošní titul nebyl v ESET V4 Cupu vaším prvním. V letech 2017 a 2018 jste totiž ovládl pro změnu F3 Trophy. Jak byste letošní vítězství porovnal jednak s těmito dvěma úspěchy a pak také s ostatními zdary své kariéry, například se třetím místem ve Formuli Renault NEC z roku 2017 nebo s primáty v KIA Lotos Race z let 2012 a 2013?

V letech 2012 a 2013 jsem získal tituly s KIA Picanto, tedy s cestovním a kompletně odlišným vozem. Rok 2017 byl pro mě těžký. V obou šampionátech jsem ale dělal vše pro to, abych mohl být na špici. Každý rok získávám nové zkušenosti a každou sezonu se snažím zahájit čerstvý, takže je snazší bojovat bez špatných vzpomínek na předchozí roky.

V první otázce jste naznačil, že vám vstup do letošní sezony nevyšel zcela podle představ. V úvodním podniku na Hungaroringu jste si totiž na své konto nepřipsal ani jeden bod. Co se vám po tomto neúspěšném víkendu honilo hlavou?

Ano, bylo to pro mě opravdu těžké. Stejně tak nepříjemný pro mě byl víkend v Grobniku, kde mě znovu potkaly technické problémy. Letos jsme měli potíží opravdu mnoho. Po Hungaroringu jsem věděl, že to asi pro mě bude těžká sezona. A byla.

Mám tedy pravdu, když řeknu, že úvodní podnik na Hungaroringu představuje vaši nejhorší vzpomínku na rok 2019?

Ano, byl to Hungaroring a Grobnik. Na Hungaroringu jsme od začátku věděli, že máme problémy, již ale bylo příliš pozdě na nápravu. V Grobniku jsme zase nemohli na náš problém přijít. Stalo se tak až v dalším závodě, kde vše začalo znovu fungovat, aniž bychom učinili nějaké změny.

A na které klání budete vzpomínat naopak nejraději?

Myslím si, že hodně dlouho budu vzpomínat na nedělní mokrý závod v Grobniku. Vyhrál jsem zde totiž v kategorii Formule Renault 2.0 a zároveň jsem dojel třetí v absolutní klasifikaci. Stalo se tak navíc i přesto, že jsem startoval z boxové uličky, chyběl v zaváděcím kole a vůbec jsem netestoval. Mokré závody mám ale opravdu rád, to říkám vždy. Dobré vzpomínky ale přinesla také mokrá jízda na Red Bull Ringu. Zde jsme sice během 25 minut odjeli v závodním režimu jen tři kola, přesto jsem ale dokázal dojet po startu z 28. příčky v nejlepší desítce.

Po úvodním podniku to s nadějemi Bartlomieje Mireckého nevypadalo zrovna růžově.

Letošní sezona třídy Formule Renault 2.0 byla skutečně vyrovnaná. Zatímco celkově druhého Nica Grubera jste porazil pouze o deset bodů, třetí Robert Hefler, který navíc vynechal finálové klání na Hungaroringu, za vámi zaostal jen o 14 bodů. Jak se vám s těmito dvěma soupeři bojovalo?

Jak jsem již uvedl na začátku, z obou závodů úvodního podniku jsem vyšel s nulou a mnoho bodů jsem nenasbíral ani v Grobniku. Má cesta za vítězstvím byla tedy obtížná, zvláště když ostatní jezdci nasbírali v každém závodě mnoho bodů.

Mrzelo vás, že se Hefler rozhodl v posledním podniku startovat s vozem F3 a vyřadil se tak z boje o titul?

Znamenalo to, že bylo na startovním roštu o jednoho pilota méně, což mě netěšilo. Nemám rád závody, kdy je na startovním roštu nízký počet závodníků. Robertovi ale budu v příštím roce držet palce. Je to dobrý a rychlý jezdec. Na Hungaroringu startoval s vozem F3 a okamžitě se pohyboval vysoko ve výsledkové listině. Přestup do nové kategorie v příštím roce tedy bude dobrým krokem.

Vy jste ale letošní sezonu nestrávil pouze ve formulovém kokpitu. Rovněž jste se objevil na scéně cestovních vozů, kde jste si zazávodil v mosteckém podniku Renault Clio Cupu Central Europe. Stejně tak jsme vás mohli vidět závodit i ve vaší rodné zemi. Jak vzpomínate na tato účinkování?

Letošní rok pro mě byl jako vždy dlouhý. V Mostě jsem se představil v Renault Clio Cupu Central Europe, pak v polském sprintovém šampionátu a také ve vytrvalostní sérii. Každý víkend jsem tedy seděl v kokpitu. V loňském roce jsem v Mostě startoval ze 30. pozice a dojel třetí. Šlo tehdy o mokrý závod a jak jsem již říkal, miluji mokré závody. Pro letošní závody bylo rovněž předpovídáno mokro. Nakonec se ale jelo na suchu a já se musel spokojit pouze s výsledky v nejlepší pětce. V Polsku jsem ale zvítězil jak ve sprintu, tak ve vytrvalosti. Ve druhém případě dokonce ve dvou vozech, tudíž jsem byl letos opravdu vytíženým závodníkem.

A jaké máte plány pro sezonu 2020? Budete i nadále pokračovat v kategorii Formule Renault 2.0? Budete se soustředit více na cestovní vozy? Nebo snad máte úplně jiné plány?

Na sto procent mohu říci, že již neabsolvuji kompletní formulovou sezonu. Od doby, co závodím ve Formuli Renault 2.0, jsem se ale nikdy nepředstavil v Poznani. Při této příležitosti bych tedy mohl usednout do Formule Renault 2.0 znovu a užít si nějakou tu zábavu během svého domácího podniku. Své oficiální plány pro rok 2020 momentálně nemohu odtajnit. Jsem si stoprocentně jistý jen jednou věcí – nebudu závodit v žádné vyšší formulové třídě. Se závoděním ale neskončím. Po vozech pro příští sezonu se poohlížíme, nemohu ale říci kde. Pokud ale všechno půjde dobře, budeme se během závodních víkendů ESET V4 Cupu vídat i nadále.