Matthias Lodi bude poprvé závodit s Audi R8 GT3

Matthias Lodi bude poprvé závodit s Audi R8 GT3

Šampion Twingo Cupu a účastník Clio Cupu na nadcházejícím podniku ESET V4 Cup na Slovakia Ringu dost povýší. Usedne za volant výkonného stroje Audi R8 GT3.

Budete závodit na Slovakia Ring s daleko výkonnějším strojem než kdykoliv předtím. Jak se na to těšíte?

Závod bude klíčovým bodem v mé profesionální kariéře. Abych byl upřímný, nevím, jak se cítit. Na jednu stranu jsem nadšený, na druhou, když na to pomyslím, nahání mi to trochu hrůzu. Přeci jen mluvíme o výkonu 650 koní, zhruba o 400 koní víc než na co jsem zvyklý z Clio Cupu. Na Slovakia Ringu jezdí tato auta kolem 265 km/h.

Myslím, že to bude výzva a doufám, že vše proběhne podle plánu. Chci odvést dobrý výkon a mít dobrý závod, mým obecným cílem je ovšem nezpůsobit autu žádné škody. Když závodíte s takovým vozem, jde o velké peníze, takže musím být opatrný, ale v momentě, kdy usednu do auta a vyjedu na trať, všechny tyto myšlenky mě opustí. Všechny obavy zmizí a budu se moct soustředit na úkol, který přede mnou bude stát.

Jak vlastně došlo na příležitost závodit s Audi. Plánoval jste to, nebo to byla souhra náhod?

Začalo to jako vtip. Vždy jsem snil o tom závodit v GT a na konci loňské sezony jsem to probíral se svým manažerem. Samozřejmě jakékoliv mé závodění je spojené s hledáním sponzorů. Bohužel z důvodu ekonomické situace jsem si nemohl dovolit závodit celou sezonu, nemluvě o kategorii GT. Proto jsem se rozhodl investovat všechny sponzorské peníze do tohoto závodu na Slovakia Ringu a obětovat celou sezonu v nižší kategorie. Na druhou stranu to znamená, že jsem si mohl splnit svůj sen.

Audi R8 GT3 jste již testoval na Grobniku, jaký byl Váš dojem?

Neuvěřitelný! Jak už jsem řekl, nikdy předtím jsem neřídil nic tak výkonného. To auto je bestie, jako letadlo bez křídel. Přítlak je fantastický, stabilita auta umožňuje projíždět zatáčky v neuvěřitelných rychlostech. V prvních kolech jsem se cítil, jako bych řídil vlak na kolejích, auto naprosto drželo. Jedna z nejkrásnějších věcí je, jak to auto zní. Zvuk motoru mi způsobuje husí kůži.

Máte hodně zkušeností s vozy s pohonem na přední nápravu, Audi GT3 má pohon na zadní. Bylo těžké si na to zvyknout?

Byla to pro mě nová výzva. Během testů jsem se snažil s autem co nejvíce seznámit a pomalu snižovat kontrolu trakce, abych viděl, co z auta mohu skutečně dostat. Nicméně pojištění v hodnotě 16 000 eur mě drželo při zemi…

Značka Audi vyhrává drtivou většinu závodů v ESET V4 Cupu, nicméně vy s tímto vozem pojedete poprvé. Jaké máte cíle?

Ano, s Audi jezdí zkušení jezdci, ale rozhodně bych se nepodceňoval jen kvůli tomu, že pojedu v kategorii GT poprvé. Cokoliv co dělám, dělám naplno. Samozřejmě cílem je vždy vyhrát, ale spokojím se s tím, pokud závod dopadne dobře.

A co budoucnost? Plánujete do konce sezony ještě nějaké závody v GT? Nebo příští rok?

Snem by bylo závodit v GT3 nebo GT4 v roce 2020. Nicméně budete těžké vzhledem ke sponzorům. Rád bych však příležitostí na Slovakia Ringu oslovil potenciální sponzory a byl bych nesmírně vděčný za jakoukoliv pomoc.