Jsem připraven více než kdy jindy, říká Milota

Jsem připraven více než kdy jindy, říká Milota

Mezi největší favority kategorie GT3 bude letos bezpochyby patřit Libor Milota. A pilot stáje GT2 Motorsport se cítí být připravený více než kdy předtím. To a mnoho dalšího prozradil v našem rozhovoru.

Libore, v loňském roce jste se stal vicemistrem kategorie GT3 jak ve sprintu, tak ve vytrvalosti. Bude tedy letos vaším cílem titul?

Cílem je vyhrávat závody, mít dobrý pocit z toho, co dělám, odvést maximum ve prospěch celého týmu a cokoliv navíc je bonus. Samozřejmě titul by se nám líbil, ale je začátek sezony a myslím, že dnes je ještě zbytečné o tom přemýšlet.

Stejně jako loni pojedete i letos s Mercedesem AMG GT3 stáje GT2 Motorsport. Měl jste ale například i jiné nabídky či možnosti ohledně závodění v letošní sezoně?

Ano, pojedu s Mercedesem a reprezentovat budu tým GT2 Motorsport s podporou GT SPORTS coby servisní organizací. Dostat auto specifikace GT3 na jeho limit rozhodně není příběh na jednu sezonu a já stále cítím pokoru, respekt a zároveň lásku k Mercedesu. Rozhodně mám chuť v započaté práci pokračovat a uvažovat o čemkoliv jiném je dnes pro mě ztráta času. Věřím, že jsme s týmem ještě nedosáhli našeho maxima a proto pokračujeme dále.

Jak probíhala vaše předsezonní příprava? A ovlivnila ji nějakým způsobem koronavirová pandemie?

Ano, moji přípravu pandemie ovlivnila zásadně. Avšak musím říci, že jsem letos připravený více než kdykoliv jindy. Věřím, že především po fyzické stránce trpět nebudu. I testy na trati a simulátoru jsme ale stihli poctivě.

Letošní sezona bude nakonec čítat pouze čtyři podniky. Jak tuto redukci kalendáře vnímáte jako jezdec? Působí na vás spíše pozitivně nebo negativně? A spatřujete na tom nějaké výhody nebo nevýhody?

Pouze čtyři podniky vítám pozitivně s ohledem na ztrátu sponzorů a zásadní poškrtání rozpočtu pro tuto sezonu. Coby sportovec to ale vnímám negativně. Jakýkoli výpadek téměř nepůjde dohnat a nebude šance ho napravit.

Úvodní podnik letošní sezony hostí Grobnik. Patří tento okruh mezi vaše oblíbené nebo ne? A co od chorvatského klání očekáváte?

Grobnik je mou oblíbenou tratí, je velmi nebezpečná a svým profilem zábavná. Je zde potřeba nedělat chyby. Rozhodně se na tuto trať rád vracím, už na motorkách jsem tu rád závodil. Očekávání? Věřím, že takto pozitivně budu o okruhu uvažovat i za týden.

https://www.instagram.com/p/B0jAJJXpY3-/

Jak jsme již zmínili, nastoupíte ve sprintu i ve vytrvalosti. Ve druhém případě se budete o vůz dělit se Sergejem Pavlovcem. Jak se těšíte na spolupráci s tímto závodníkem? A představíte se společně i v dalších podnicích?

Na Sergeje se těším, jedná se o naši premiéru a očekávám zajímavou výměnu zkušeností na obě strany. O dalším společném programu je zatím předčasné mluvit, cílem je teď odvést maximum v Grobniku a myslím, že to máme oba stejně.

Kdo bude letos podle vašeho názoru nejzáludnějším soupeřem?

Jmenovat nebudu nikoho. My jsme se dobře připravili, udělali jsme více než ostatní a rozhodně budeme závodit se všemi, kteří budou chtít před nás. S respektem se stavíme na startovní rošt každého závodu a závod pro nás končí až pod vlající šachovnicí.

Svou závodnickou kariéru jste zahájil na scéně závodů silničních motocyklů. Jak byste tuto disciplínu porovnal s automobilovými závody? V čem jsou tyto dva druhy závodění stejné? A v čem se naopak liší?

Motorky jsou krásné stejně jako velká, silná auta. I po mnoha letech mám husí kůži vždy, když nastupuji do závodů, nehledě na to, zda je to auto či motorka. Motorky jsem jezdil v době, kdy na roštu v MMČR bylo přes 40 motorek, což bylo super. Vítězství v takovém závodě mělo velkou cenu a bojovalo se až do posledních metrů. V autech se jedná o mimořádnou techniku. Auta budí respekt a obdiv jak u malých dětí, tak u starých lidí. Mohl bych rozebírat dlouho, co a jak je jinak, avšak obě disciplíny ve mně zanechávají vzpomínky, které jsou výjimečné a nezaměnitelné. Jedná se o motorsport a ten miluji už mnoho let.

Jak hodnotíte šampionát ESET Cup? Jakou budoucnost této sérii, a zejména pak kategorii GT3, věštíte?

GT3 představuje pomyslný vrchol závodění v cestovních vozech. ESET Cup je přijatelným formátem pro někoho, kdo krom závodů musí stihnout také další povinnosti. Věřím v budoucnost, věřím v zachování výjimečnosti třídy GT3 a nečekám strmý vzestup ani pád. ESET vnímám jako rozumný kompromis v závodním světě vozů GT3.

https://www.instagram.com/p/B0FtsqBI4WM/

Jaké jsou vaše plány řekněme pro nadcházejících pět let kariéry? Máte v úmyslu setrvat v ESET Cupu dlouhodobě nebo například existuje nějaká jiná série, která vás láká?

Mám velkou chuť závodit, mám chuť poctivě pracovat a nadále držet krok s těmi nejrychlejšími u nás či jinde v Evropě. Snů mám moc, ten nejbližší je vyhrát na Grobniku.

Je do budoucna možný i váš návrat do sedla závodního motocyklu?

Ano, myslím si, že to je reálné a protože pravidelně jezdím na motokros, čím dál více se mi ta myšlenka vkrádá do mysli. Uvidíme, rozhodně si jsem jistý, že srdce by stále chtělo.