Josef Záruba vyhrál hromadnou havárií poznamenaný závod

Josef Záruba si po těsném souboji s Richardem Chladem jr. odváží prvenství v prvním závodu ESET Sprint na Automotodromu Brno.

Páteční kvalifikaci na ESET Sprint ovládl Marcin Jedlinski s Audi R8 LMS GT3, po jehož boku startoval do závodu Petr Lisa s prototypem Norma M30. Za nimi se seřadili Richard Chlad jr. a Josef Záruba a v další řadě stáli Filip Sládečka s Mirou Konopkou.

Perfektní reakci předvedl Josef Záruba, který se protlačil do čela před Richardem Chladem jr., nicméně start závodu byl poznamenán hromadnou havárií v první zatáčce a na trati zavlály červené vlajky. Marcin Jedlinski dostal ránu z boku od Filipa Sládečky a postavil se napříč dráhy, přičemž okamžitě do něj narazil Jakub Knoll. Kousek za nimi došlo k incidentu mezi Stanislavem Jedlinskim, Jiřím Svobodou a Lubomírem Jakubíkem. Všichni tři ve vysoké rychlosti zastavili až o protější bariéry z pneumatik.

Po několika desítkách minut se vozy daly opět do pohybu a závod byl restartován. Jezdci byli seřazeni podle pozic v momentu přerušení závodu, takže při opakovaném startu za safety carem se role lídra zhostil Josef Záruba s Lamborghini Huracán před Richardem Chladem jr. s Audi R8 LMS a Filipem Sládečkou s Lamborghini Huracán. Záruba s Chladem pak jezdili v těsném sledu a bojovali o každý metr dráhy. Chlad s Audi R8 LMS GT3 se pokoušel najít skulinu a protlačit se do čela, nicméně Záruba útoky svého soupeře úspěšně odrážel a po vypjatých jedenácti kolech si dojel pro zasloužené prvenství v celkovém pořadí i ve třídě pohárových vozů GTC, kde na druhém místě skončil Filip Sládečka a třetí byl Dennis Waszek.

„Jsem rád, že se mi podařilo porazit všechny vozy GT3. Při restartu závodu pro mě bylo velmi důležité udržet za sebou Richarda, což se mi povedlo a pak jsem si souboj s ním velmi užil. Těší mě, že jsme s pohárovým vozem všechny porazili, doposud se nám to nikdy nepodařilo,“ prohlásil Josef Záruba.

Richard Chlad jr. byl v rámci ESET Sprint klasifikován na celkovém druhém místě a zároveň převzal vítězný pohár ve třídě GT3. Druhá příčka v GT3 patřila Marcinu Jedlinskimu, který v opakovaném startu vyrážel z boxové uličky a v průběhu závodu se posouval na přední pozice. Třetí pozici v GT3 obsadil Miro Konopka.

Ve třídě GT3 Trophy zvítězil Tomáš Erdélyi s BMW Z4 GT3 před Petrem Kačírkem s Audi R8 LMS a Gregorem Zsigem s BMW Alpina B6. Na čtvrtém místě se při brněnské premiéře umístil Stefan Wieninger s novým Audi R8 GT4 týmu LMS Engineering. Erdélyi se výhrou v závodě zásadně přiblížil dosavadnímu lídrovi Lubomíru Jakubíkovi, pro kterého skončil závodu už v první zatáčce.

„Končí má první sezona s vozem GT3 a jsem s ní velmi spokojen. Pravidelně se mi daří dojíždět na stupních vítězů, ačkoliv to pro mě není v mém věku úplně jednoduché, pořád se učím,“ řekl v cíli Erdélyi.

V kategorii TCR si pro vítězství dojel Milovan Vesnič se Seatem Cupra TCR, za ním skončil jeho týmový kolega Jakub Wyszomirski s Hondou TCR a na stupních vítězů je doplnil Václav Nimč jr. s Audi RS3 LMS. Značka Audi tak měla ve startovním poli největší zastoupení, a sice čtyři vozy specifikace GT3, dále nový model specifikace GT4 a nakonec Nimčovo Audi kategorie TCR. Nimč mimochodem startoval z pitlane, neboť při nastupování do auta nechtěně zavadil o hasicí přístroj a spustil jej. Než mechanici stihli vůz vyčistit, propásl Nimč časový úsek k vyjetí na dráhu a startoval z pitlane. Přesto byl s výsledkem spokojen.

V rámci kategorie D5 ESET Sprint zvítězil Petr Lisa s Normou M30.