Gruber mění formule za cestovní vozy

Gruber mění formule za cestovní vozy

Loňský vicemistr Formule Renault 2.0 Nico Gruber vidí svou budoucnost v závodech cestovních vozů. To a mnoho dalšího prozradil v našem rozhovoru.

Nico, v loňském roce jste skončil na druhém místě v celkovém hodnocení Formule Renault 2.0. Nad vaše síly byl pouze Bartlomiej Mirecki. Jak byste sezonu zhodnotil?

Byla velice obtížná. Zvláště proto, že Bartlomiej měl na svém kontě daleko více zkušeností. Dělal jsem, co bylo v mých silách. Docela dost jsem se toho naučil a v budoucnu budu moci tyto zkušenosti využít.

Bitva o mistrovský titul byla velice těsná. Kromě vítěze Bartlomieje Mireckiho pro vás představoval velkého soupeře také Robert Hefler. Jak jste si závodění proti této dvojici užil?

Bylo to úžasné. Každý závod pro mě byl velice těžký. Šlo ale o velice férovou bitvu, kterou jsem si opravdu užil.

Na který podnik budete vzpomínat nejraději?

Na Slovakia Ring. Zde jsem v jedné z jízd bojoval s Bartlomiejem a bylo to velice náročné. Nakonec jsem ale dokázal zvítězit. Bylo těžké držet první pozici od startu do cíle. Pro mě se ale rozhodně jednalo o nejvíce vzrušující závod.

A kterou vzpomínku byste označil jako nejhorší?

Na loňskou sezonu žádné špatné vzpomínky nemám. Vždy jsem se snažil ze svých chyb poučit a nebyl jsem zklamaný. Pouze jsem se snažil vyřešit všechny problémy, které se vyskytly a vrátit se silnější.

Během loňského ročníku jste ale nezávodil pouze s vozem Formule Renault 2.0. Vyzkoušel jste si také F4, když jste se zúčastnil úvodního podniku německého šampionátu této kategorie na Oscherslebenu. Jak byste tuto zkušenost popsal?

Šlo o něco zcela jiného. Všichni jezdci byli těžkými soupeři. Abyste mohli závodit proti těmto mladíkům, kteří chtějí zvítězit, musíte vyzkoušet všechno s různými fintami, abyste je mohli vyzvat.

https://www.instagram.com/p/BwP0QVaniKX/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

S vozem Formule Renault 2.0 jsme vás ale viděli i v jiných šampionátech než v tom našem. Zazářit se vám podařilo zejména v Drexler Formel Cupu, kde jste tuto kategorii ovládl. Co pro vás tento úspěch znamená?

Znamená pro mě hodně. Pro tyto závody jsme měli k dispozici docela malý rozpočet, tudíž jsem nemohl na žádné nové trati absolvovat extra testovací dny a musel jsem se všechno naučit co nejrychleji. Bylo to ale úžasné, neboť jsem se díky tomu mohl rozvinout jak po jezdecké, tak lidské stránce.

Na závodní dráze jste se ovšem ukázal již letos. Stalo se tak ale na scéně cestovních vozů, kde účinkujete v šampionátu TCR Malajsie a zatím si nevedete vůbec špatně. Již se vám totiž podařilo jeden závod vyhrát a v průběžném pořadí vám po dvou podnicích ze tří patří čtvrté místo. Jak jste se svými výkony v této zimní sérii spokojen a jak byste porovnal cestovní vůz s formulí?

S výsledky v TCR Malajsie jsem opravdu spokojen. Cestovní vůz je samozřejmě úplně něco jiného než formule. Musíte změnit svůj jezdecký styl a s vozem pracovat zcela odlišně. Řízení těchto „bestií“ si ale skutečně užívám.

https://www.instagram.com/p/B8ERw6QjFSC/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

A jaká bude vaše budoucnost? Budeme vás i nadále vídat v našem šampionátu s Formulí Renault 2.0 nebo s nějakým jiným vozem? Nebo máte v plánu se definitivně přesunout na scénu TCR? Či snad máte „za lubem“ úplně něco jiného?

Momentálně mám v plánu soustředit se na TCR a pokusit se získat patřičný rozpočet pro účast v německém šampionátu.