Grobnik a Preluk, závodní historie na severu Chorvatska je velmi bohatá

Grobnik a Preluk, závodní historie na severu Chorvatska je velmi bohatá

Okolí chorvatského města Rijeka má bohatší závodní historii, než by se mohlo na první pohled zdát. Na severu města leží okruh Grobnik a směrem na západ se rozkládá bývalá přírodní trať Preluk (Opatija Circuit), na níž se proháněly i vozy velkých cen.

Už za dva měsíce se ESET MMSR přesune vůbec poprvé v historii směrem na jih do Chorvatska na okruh Grobnik. Jeho historie se datuje do období, kdy se z důvodu bezpečnosti přestala pořádat motocyklová Velká cena Jugoslávie na městské trati Preluk. Poslední závod se zde uskutečnil v roce 1977 a hned potom začala realizace ve své době moderního autodromu Grobnik. K dokončení tratě stačilo jen pár měsíců a už v roce 1978 zde pořadatelé navázali na tradici Velké ceny Jugoslávie, která se zde konala až do roku 1990.

Na svou dobu moderní Grobnik ustál válečné období počátku devadesátých let a po čase se na něj znovu vrátil život. V současnosti splňuje standardy mezinárodních automobilových i motocyklových federací a každoročně na něj míří čím dál víc nadšenců dvoustopých i jednostopých vozidel.

Před nedávnem prošla trať zásadní modernizací, byl položen nový asfalt a revizí prošly i obrubníky. Ačkoliv profil Grobniku zůstal nezměněn, ideální stopa i způsob jízdy se těmito úpravami může v některých místech lišit.

Podívejte se na onboard videa po modernizaci tratě.

COMMENTS