Filip Sládečka si připsal další vytrvalostní vítězství

Filip Sládečka si připsal další vytrvalostní vítězství

Mateusz Lisowski s Audi R8 LMS GT3 týmu Olimp Racing podvečernímu vytrvalostnímu závodu vévodil, prakticky nikým neohrožován zvyšoval náskok před konkurencí a po zastávkách v boxech dál pokračoval v cestě za vítězstvím. Ve svém tempu nepolevoval, a přestože ho nikdo neohrožoval, jel jako kdyby měl za zády silného soupeře. Jenže jízda na limitu se mu stala osudnou a opakovaným přejížděním za bílou čáru v zatáčce číslo devět si v poslední minutě vysloužil penalizaci průjezd boxu. Penalizaci si už nestihl vyzvednout, takže v konečných výsledcích obdržel časový handicap, jenž ho připravil o vítězství.

Po celý závod se za Lisowskim odehrával souboj o druhé a třetí místo mezi Filipem Sládečkou s Lamborghini Huracan a Richardem Chladem jr. s Audi R8 LMS ultra. Obě auta dělily zhruba dvě sekundy a ten rozdíl se neměnil ani při manévrování v hustém provozu aut ostatních kategorií. Byl to psychologický souboj o to, kdo dřív udělá chybu nebo jen nepatrně zaváhá. Jenže oba jeli naprosto perfektně, jejich časy na kolo byly prakticky totožné a rychlost vyhrocená do maxima.

Když Sládečka s Chladem zastavili v boxech, ani jeden z nich nevylezl z auta. Tradiční střídání v hodinové vytrvalosti u jejich týmů neproběhlo. Oba koncentrovaně čekali na to, až je mechanici vypustí zpět do jejich světa pravých a levých zatáček. Znovu jezdili v těsném sledu a jejich automobilové divadlo dál bavilo přihlížející diváky.

Jejich souboj pak sedmnáct minut před koncem závodu okořenil výjezd safety caru. Po restartu závodu mezi nimi nebyl rozdíl ani půl sekundy. Sládečka měl snahu vytvořit si bezpečný náskok, Chlad dbal na to, aby se mu stříbrné lamborghini nevzdálilo. Ani jeden z nich nemohl tušit, že de facto bojují o vítězství, že Lisowskiho čeká penalizace a přijde o prvenství.

Sládečka nakonec soustavnému tlaku odolal a stal se vítězem Endurance, čímž navázal na vytrvalostní prvenství z Hungaroringu. V rámci klasifikace GTC tak triumfoval Sládečka před posádkou Bronislav Formánek – Jiří Mičánek, který se po dlouhé přestávce vrátil zpět za volant závodního vozu.

Výhru ve třídě GT3 si zajistil Richard Chlad jr. před penalizovaným Mateuszem Lisowskim. První stupně vítězů ve vytrvalostním závodu si užíval třetí Libor Milota s Mercedesem AMG.

V kategorii D4-3500 vyhrál Jáchym Galáš s Volkswagenem Golf před posádkou Carol Wittke–Petr Fulín se Seatem Cupra. Na třetím místě skončil Petr Válek s BMW M3 GTR, zatímco posádky Kismarty-Lechner–Tóth a Adámek–Horňák zastihly potíže s vozem.

Výsledky
Endurance