Filip Salaquarda vládne GT3. Dokáže ho do konce sezony někdo zastavit?

Filip Salaquarda vládne GT3. Dokáže ho do konce sezony někdo zastavit?

Český závodník Filip Salaquarda letošní sezoně ESET GT kraluje. Ve sprintu i vytrvalosti má solidní bodový náskok a pokud bude i ve zbývající půlce sezony fungovat všechno tak jak má, z vedoucí příčky by ho nikdo neměl sesadit.

Audi R8 LMS GT3 v rukou Filipa Salaquardy se drželo na špici ve všech odjetých závodech roku 2023. Zásluhu na tom má jak Salaquarda, tak i perfektně fungující tým I.S.R. Racing. „Auto nám funguje, daří se nám a všichni jsou spokojení,“ hodnotí Salaquarda první půlku sezony.

Z šesti odjetých sprintů vyhrál pět. Pouze v prvním závodu na Oscherslebenu mu rybník vypálil Neil Verhagen s BMW M4 GT3. „Neil je tovární jezdec u BMW a měli jsme spolu velmi pěkné závody. Pokud startuje, rozhodně mě tlačí dopředu k maximálním výkonům,“ dodává Salaquarda, jenž se s Verhagenem utkal dvakrát (Oschersleben a Hungaroring).

Ještě příznivější skóre než ve sprintu má Salaquarda ve vytrvalosti. V ní zatím nenašel přemožitele. „Samozřejmě na sobě pracuji. Odjet hodinový závod sám není snadné, resp. je to náročnější než sprint,“ pokračuje Salaquarda.

Do konce sezony zbývají ještě tři podniky v Mostě, na Slovakia Ringu a v Brně. Žádná z těchto tratí nepředstavuje pro českého závodníka zvláštní výzvu a nevzbuzuje obavy nad výkonností. Salaquardovo Audi R8 je pro tyto tratě ideální a on sám zná české a slovenskou trať velmi dobře.

„Myslím, že všechny tři tratě jsou pro naše auto ideální, tak uvidíme, jak se nám bude dařit. Na Slovensku jsme byli na začátku sezony testovat, byl to vlastně náš jediný test. Mě osobně všechny tratě sedí. Dařilo se mi v Brně, Mostě i na Slovensku a na každé z nich se mi povedlo udělat nějaký úspěch.“

První půlka letošní sezony tak pro I.S.R. Racing dopadla na výbornou a lze předpokládat, že ve stejném duchu se odehraje i ta zbývající půlka. „Všechno funguje skvěle a sbíráme důležitá data. V garáži nám stojí ještě jedno audi, tak uvidíme, zdali jej příští rok nevytáhneme a nezkusíme i něco dalšího. Ale to je samozřejmě ještě daleko, tak uvidíme,“ říká závěrem lídr průběžného pořadí ESET Sprint a Endurance Filip Salaquarda.